iOS 9 yüklü iPhone ya da iPad kullananların en büyük sorunlarından birisi de stok uygulamalar. Herkesin bildiği gibi Apple varsayılan uygulamalar adı altında sunduğu bazı uygulamaları cihaza gömülü bir biçimde yolluyor. İşin ilginç tarafı ise bu uygulamaları hiç kullanmayan kişiler dahi uygulamalardan kurtulamıyor. Resmi olarak açıklanmış bir temizleme, silme ya da kaldırma modülü bulunmuyor. Hiçbir Apple formatı ise bunu desteklemiyor.

Herkes artık bu varsayılan uygulamaların görünürlüğü konusunda umutsuzca kabullenme evresine girmişti ki VideosDeBarraquito isimli YouTube kullanıcısı bu noktada bir çözüm üretti. Bu ürettiği çözüm sayesinde iPhone varsayılan uygulamaları görünmez yapma işlemi gerçekleştiriliyor. En azından kullanılmayan uygulamaların silinmesi ya da kaldırılması mümkün olmasa bile parmağınızın altında durması engellenmiş oluyor. Mevcut yöntemin son derece basit olduğunu söylemek gerekiyor. Aynı zamanda videoyu izledikten sonra sizde buna hak vereceksiniz. Ancak şunu söylemeliyiz ki yalnızca iOS 9 ve iOS 9.2 yüklü iPhone ve iPad modellerinde bu sistem çalışıyor. Şuan için halen daha geçerli olsa da Apple bunu kısa vadede engelleyebilme imkanına sahip.

iOS-9-da-Uygulamalar-Nasil-Gorunmez-YapilirBiz yine de iOS 9‘da uygulamayı görünmez yapma konusunu açıklığa kavuşturalım. Öncelikle Görünmez isimli bir klasör açtıktan sonra istemediğimiz ve gözümüzün önünde durmamasını temenni ettiğimiz uygulamaları klasöre taşıyoruz. Klasörün içerisinde kalıp otomatik olarak yan sayfaya geçirilen uygulamalar bir noktada görünmez kalıyor. Bunu yapabilmek içinde yalnızca iki kademeli bir işlem yapmanız lazım.

Uygulamayı klasör içerisindeyken açar gibi basılı tuttuktan sonra Home tuşuna basmanız cihazdan uygulamanın yan sayfaya kaymasını sağlıyor. Böylece varsayılan uygulamalardan iOS 9 ve iOS 9.2’de kurtulmuş oluyorsunuz. Tabi yalnızca istediğiniz uygulamaları bu klasöre atabileceğinizi söyleyelim. Üstelik gerek yazılımsal gerekse donanımsal açıdan hiçbir zararının olmadığı da açıkça ortada.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6s'e Dair Yeni İddialar: Pembe Renk Seçeneği ve Force Touch Teknolojisi

Apple muhtemelen böyle bir açığı gördüğünde güvenlik açığı olarak kapatacaktır. Bu sebeple uygulamak için pek vaktiniz yok. Yapmanız gereken paylaştığımız videodaki kadar basit bir işlem. iOS 9’da uygulamalar nasıl görünmez yapılır diyenler kadar ise görünmez yapılan uygulamalar nasıl tekrar geri getirilir sorusu soruluyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?