iOS 9 ile birlikte Apple düşük pil modunu tanıttı. Düşük pil modu ile birlikte ekstra olarak 3 saat daha kullanım ömrü sunacağını vaat etmişlerdi. Düşük pil modunun tanımına göre mod aktif edildiğinde iPhone’un performansıda bir düşüş olabileceği ve arkaplandaki uygulamalarında çalışmayı yönünde bilgiler mevcut.

Geekbench 3, iOS 9 için geçtiğimiz günlerde bir güncellendi. Gelin sizinle daha detaylı şekilde düşük pil modu nasıl çalışıyor ve aktif edildiğinde işlemci üzerinde ne kadar performans düşüşü gözleniyor ona bakalım.

Düşük pil modu aktif değilken iPhone 6 Plus tekil işlemlerde 1606 puan alırken, çoğul işlemlerde ise 2891 puan aldı. Düşük pil modu aktif edildiğinde ise aynı iPhone 6 Plus tekil işlemlerde 1019, çoğul işlemlerde ise 1751’e kadar düştüğü gözlemlendi. Görülen o ki mod aktif edildiğinde arada büyük bir fark söz konusu.

Sonuçlar iPhone 5s’te de aynı. Düşük pil modu aktif edildiğinde %40’a varan performans düşüşü gözlemlendi. Tekil işlemlerde 1386, çoğul işlemlerde ise 2511 alan iPhone 5s, düşük pil modu aktif edildiğinde ise  tekil 816, çoğul işlemlerde ise 1405 puana kadar düştü.

Düşük pil modu aktive edildiğinde şarj yüzdesi %10 veya %20 de kullanıcılara kolaylık sağlamak adına bildirim geliyor. Eğer aktif etmek isterseniz tek bir dokunuşla düşük pil modunu aktif edebiliyorsunuz. Ayrıca, iOS 9 ile birlikte batarya bölümü ayarlar içerisinde özel bir bölüm ile ayrılmış durumda. Batarya kullanım değerlerini görmek ve düşük pil modunu aktif etmek için gayet kullanışlı gözüküyor. Düşük pil modu aktifken işlemcinin performansında düşüş, anlık mail almak, arkaplandaki uygulama yenileme , görsel efektler, canlandırılmış duvar kağıtları gibi özellikleri devre dışı bırakarak olabildiğince güç tüketimini en aza indirgiyor.

iOS 9 şuanda sadece geliştiriciler için mevcut. Kullanıcılar için açık betalar Temmuz ayı içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor. Final sürümü ise Sonbahar aylarında kullanıma sunulacak.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6c Yine Gündemde

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?