iOS 9 Yavaşlık Sorunları için Çözümler

0
1843

iOS 9 Güncellemesi çıktığı günden bugüne kadar sürekli performans sorunlarından dolayı çok eleştirildi. Ancak iOS 9 güncellemesi ile ortaya çıkan performans sorunlarını, pil sorunu, bazı uygulamaların yavaşlaması ya da telefonun tamamen yavaşlaması gibi sorunların çözümleri var diyebiliriz.

iPhone Yavaşlık Sorunları – iPad Yavaşlık Sorunları Çözümleri

 1. iOS 9 Kurulu Cihazınıza Hard Reset Atın

  Öncelikli olarak yapmanız gereken cihazınızda yavaşlık sorunları ortaya çıktığı zamanda cihazınızın açma kapama düğmesine ve aynı anda Home tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Bu işlemi ekranda Apple logosunu görene kadar devam ettirmeniz lazım.

  Bu aşamada cihazınız Hard Reset atmaya başlayacaktır ve önbellekte tutulan, cihazınızın yavaşlamasına sebep olan gereksiz veriler silinecektir. Ancak bu işlemin size hiç bir zararı olmaz, hiç bir veriniz kaybolmaz.

 2. iOS 9 Hareketlerini Azaltın

  iOS 9 ile birlikte gelen hareketler, efektler iPhone ve iPad cihazlarınızda performans sorunlarına sebep olurken aynı zamanda pilinizin daha kısa sürede tükenmesine sebep oluyor. iOS 9 güncellemesini yaptığınız cihazınızda Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt seçeneğini etkinleştirdiğiniz de cihazınızdaki efektler azalacaktır. Aynı zamanda performansı artacak ve pil ömrünüz daha uzun süre gidecektir.

 3. Uygulama Yenilemesini Kapatın

  iOS 9 Güncellemesi ile birlikte iPhone ve iPad cihazlarınızda Arkaplanda Uygulama Yenileme özelliğini kapatırsanız cihazınızdaki performansı arttırabilir ve aynı zamanda pil tüketimini azaltabilirsiniz.

  Arkaplanda Uygulama Yenileme ne işe yarar ? diyenler için bu özellik siz bir uygulamaya girmeden önce o uygulama sizin için tüm güncellemeleri ve ayarları yapmış olur. Örneğin Facebook uygulaması siz daha o uygulamayı açmadan arkaplanda çalışır ve son güncellemeleri almış olur.Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneği altındaki Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneğini kapatırsanız bu özelliği pasif yapmış olursunuz.

 4. Şeffaflığı Azaltın

  iOS 9 Güncellemesinden sonra cihazlarınızdaki şeffaflık özelliği sayesinde uygulamalardan geçiş yapıldığı sırada hoş bir görüntü oluşuyor. Ancak oluşan bu hoş görüntünün bir de maliyeti var diyebiliriz ki bu da cihazınızın işlemcisine bindirdiği yüktür. Bu yük hem performans sorunlarına hemde pil tüketim sorunlarına sebep olmaktadır. Cihazınızdaki şeffaflığı azaltabilmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Kontrastı Artır ayarına ulaştıktan sonra Saydamlığı Azalt seçeneğini işaretlemeniz gerekecek.

 5. Siri Önerilerini Kapatın

  iOS 9 Güncellemesinden sonra gelen Siri önerileri yine aynı şekilde performans sebeplerine ve pil tüketim sorunlarına sebep olmaktadır. Ayarlar > Genel > Spotlight Araması üzerinden ulaşacağınız seçeneklerde Siri Önerileri seçeneğini kapatarak bu özelliği pasif yapabilirsiniz.

 6. Spotlight Aramasını Kapatın

  Siri Önerileri seçeneğinde olduğu gibi Spotlight araması da iOS 9 kullanan cihazlarda performans sorunlarına sebep olmaktadır. Spotlight aramasını kapatmak için Ayarlar > Genel > Spotlight Araması‘ndan sonra tek tek uygulamaları kapatmanız gerekece.
  iOS 9 Sorunları

 7. Son Çare Tamamen Sıfırlamak

  Bunların hiç biri bir işe yaramadı diyorsanız eğer geriye kalan tek çare cihazınızı tamamen silmek ve herşeyi baştan kurmak. Bunu yapabilmek için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğini tıklamanız ve cihazınızı baştan kurmanız.

İLGİLİ HABER:  iPhone OLED Ekran İçin Bir Açıklama Daha

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?