Apple WWDC 2015’te tanıtacağı iOS 9 ve OS X 10.11 üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Baştan aşağı yenilenecek olan iOS ve OS X’in yeni sürümünü pek çok yeniliği beraberinde getirecek. Son habere göre bu yeniliklerden birisi de her iki işletim sisteminin varsayılan yazı tipi üzerine olacak.

Apple, iOS 9 ve OS X 10.11’in yazı tipinde değişikliğe giderek Apple Watch’da kullandığı San Francisco yazı tipini kullanacak. San Francisco yazı tipi ilk olarak geçen yıl Eylül ayında tanıtılan Apple Watch ile karşımıza çıkmıştı. Küçük ekran üzerinde metinlerin daha okunabilir olmasını sağlana San Francisco yazı tipi beğeni almıştı. Bu sebeple Apple’ın iOS 9 ve OS X 10.11 üzerinde bu yazı tipini kullanmayı planlıyor.

sanfrancisco_font

Hatta Apple’ın bu yöndeki tercihini destekleyen bir diğer örnek yeni 12 inç MacBook’un klavyesinin üzerindeki karakterlerin yazı tipinin San Francisco olması gösteriliyor.

mac-klavye

San Francisco yazı tipini Apple’ın uzunca bir süre kullanacağı düşünülüyor. Bu sebeple şimdiden pek çok üçüncü geliştirici mevcut yazı tipleri üzerinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyorlar.

İLGİLİ HABER:  iPhone SE İçin Yeni Model Gelecek Mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?