iOS 9 Pil Ömrü Problemleri Nasıl Düzeltilir?

0
190

iOS 9, Pil ömrü konusunda elle tutulur bir fayda sağladı. Bazı kullanıcılarımız iOS 9 ile pil ömrünün azaldığından şikayet ettiler.  Aslında pil ömrü şikayetleri birbirlerine çok benziyor. Genellikle, iOS 9.3.2 kurduktan sonra bu şikayetler başlıyor. Bu başlıkta iPhone , iPad veya iPod iOS 9 pil ömrünü uzatacak birkaç ipucu vereceğiz.

iPhone Pil Sorunu Çözümü

Çözüm 1: Uygulamalara bakın

Eğer cihazınızın pili çok çabuk bitiyorsa, ilk bakmanız gereken şey, uygulamalardır. Bazı uygulamalar çok da fazla gerekli bir uygulama olmadığı halde çok pil harcayabilir.

Bunun için,

Ayarlar– Pil kısmından pil kullanımı bölümündeki uygulamalara bakmak. Bu kısımdan size hangi uygulamanın pil ömrünü ne kadar etkilediği gösteriliyor.

Çözüm 2: Facebook ‘ u silin. 🙂

Her ne kadar ülkemizde uygulanması zor da olsa, araştırmalar pilin %15’ini (bizde bu %50 yi bulur) facebook’un harcadığını gösteriyor.

 Çözüm 3: Düşük Güç Modunu Kullanın.

Ayarlar- pil kısmından Düşük güç modu seçeneğini aktif yapabilirsiniz. Sadece bu bile pil ömrünü %20 artıracaktır. Bazı uygulamalar bu modda çalışmıyor. Buna da dikkat etmelisiniz.

Çözüm 4: Uçak modu kullanın.

Ayarlar -Uçak modu  , kısmını aktif edebilirsiniz.  Cihazınızın interneti operatörden geliyorsa- yani hücresel vari aktarımı aktifse-  bu da şarjınızın çabuk bitmesine neden olacaktır. Eğer internete ihtiyacınız yoksa, bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Çözüm 5: Arkaplanda uygulama yenile özelliği.

Eğer iOS cihazınızın pil ömründen şikayetçiyseniz, yapabileceklerinizden birisi de, arkapalnda çalışan uygulamaları sınırlandırmaktır.

Ayarlar–Genel–Arka Planda Çalışan Uygulama yenile özelliğini kısmen veya tamamen kapatabilirsiniz.

Çözüm 6: Ekran Parlaklık Ayarını Azaltın.

Özellikle kapalı ortamlarda kullanıyorsanız, cihazınızın ekran parlaklık ayarını %50 den fazla yapmanız gereksiz. Bu seçeneği mutlaka değerlendirin. Pil ömrü çok artacaktır.

Çözüm 7: Cihazınızı yeniden başlatın.

Uzun zamandır, cihazınını kapatmamışsanız, bırakın biraz dinlensin. Cihazınızı kapatıp açın. Pil ömrünü olumlu etkileyebilir.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Batarya Sorunu İçin Yeni Düzenleme

Çözüm 8: Eğer yukarıdaki çözümler işe yaramadıysa daha ciddi yöntemler deneyebilirsiniz.

  • Cihazınızı Resetleyebilirsiniz. (Sıfırlama)
  • iOS 9 restore yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Cihazınızı servise gönderebilirsiniz.

İşe yarar başka yöntemler biliyorsanız, yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?