Dün Apple, WWDC 2015 açılışında yeni iOS 9’u tanıttı ve geliştiriciler için ilk beta sürümünü yayımladı. iOS 9’la birlikte daha akıllı ve tasarımı ile komple yenilenen Siri, iPad için çoklu ekran/bölünmüş ekran desteği, önemli performans geliştirmeleri ve pek çok yeni özellik kullanıma sunuldu. iOS 9’la geliştirilmiş Harita, yeni Haber uygulaması (henüz ülkemizde kullanılabilir değil) ve yüzlerce küçük iyileştirme geliyor Özellike iOS 9’la birlikte gelen yeni yazı tipi San Francisco ile, oldukça kaliteli bir görünüm elde edilmiş.

KAÇIRMAYIN: iOS 9 Beta 1’i İndirin ve Yükleyin (Nasıl?)

Yenilenen Siri: iOS 9’la birlikte Siri gerek arayüzü gerek işlevselliği bakımından daha iyi hale getirilmiş. Tasarım ile daha renkli bir yapıya bürünen Siri, iOS 8’ede ki Siri’ye göre %40 daha hızlı.

ios9-siri

iCloud Drive: İsteğe bağlı olarak iCloud Drive uygulaması, ana ekran üzerine gösterilebilir veya gizlenebilir durumda.

ios9-icloud-drive

Klavye Yenilikleri ve Geliştirmeleri: Caps Lock’a tıklanıp tıklanmadığını belirtmek amaçlı harfler büyüyor ve küçülüyor. Bu yönü ile artık Caps Lock’un aktif olup olmadığını ayırt etmek çok daha kolay. iOS 9’la birlikte artık tahmin özelliği Türkçe dil desteği kazanmış durumda. iPad’de klavyeye ek butonlar eklenilerek daha fonksiyonel bir klavye ortaya çıkartılmış. Son olarak klavyede artık San Francisco yazı tipi kullanılıyor.

ios9-klavye

Arama: Arama baştan aşağı yenilenmiş durumda. Arama artık sadece ana ekranda ekranı üstten aşağıya kaydırma ile açılmıyor. Ana ekranın en sol kısmına da arama yerleştirilmiş. Arama ekranında kişi önerileri ve uygulama önerileri yer alıyor.

ios9-arama

Ayarlar: Ayarlara pek çok ekleme yapılmış olsa da genel hali ile iOS 8 ve iOS 7’deki ayarlar menüsünden pek bir farkı yok. Bunun dışında Ayarlar’a arama eklenmiş olması, herhangi bir ayarlama yapılmak istendiğinde büyük kolaylık sağlıyor.

ios9-ayarlar

Bildirimler: iOS 9’la birlikte bildirimler artık karışıklıktan kurtuluyor. Bildirimlere “Uygulamaya Göre Grupla” özelliği eklenmiş ve artık bildirimler daha toplu halede yer alacak.

ios9-bildirimler

CarPlay’e Bluetooth Desteği: CarPlay’e iOS 9’la birlikte Bluetooh desteği verildi. Artık CarPlay destekli arabalarda, kablo sorunu olmaksızın direk Bluetooth ile bağlanmak mümkün olacak.

ios9-carplay

Duvar Kağıdı: iOS 9’a has bir adet duvar kağıdı ile birlikte, artık duvar kağıdını ayarlarken “Hareketsiz” ve “Perspektif” seçimini yapmak daha kolay hale getirilmiş.

ios9-duvar-kagidi

Pil: iOS 9’la birlikte pilinizi kontrol etmek daha kolay ve pil ömrünüzü uzatmak mümkün. “Düşük Güç Modu” ile performans ve ağ etkinliği azaltılıyor, pil ömrü uzatılıyor. Eğer ki şarjınız azaldı ise “Düşük Güç Modu”nu kullanmanız işinizi fazlası ile görecektir.

ios9-dusuk-guc-modu

Safari: Safari artık size önerilerde bulunabiliyor.

Kamera (Video ve Ağır Çekim Modu): iOS 9’la birlikte artık video ve ağır çekim özelliklerini yapılandırabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS 13.6 Batarya Testi – Pil Sorunu Çözüldü mü?

ios9-kamera

Fotoğraflar: Artık herhangi bir fotoğrafı görüntülerken, fotoğraflar arası geçiş yapmak çok daha kolay.

ios9-fotograflar

Harita: iOS 9’la birlikte şüphesiz en büyük gelişimi Harita uygulaması almış durumda. Artık Apple Harita’da navigasyon özelliği var. Bunun yanında çevrenizdeki popüler yiyecek, içecek, alışveriş, eğlence, ulaşım, seyahat, hizmetler ve sağlık mekanlarını harita üzerinden kolay bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz.

ios9-harita

Harita uygulamasının Navigasyon özelliği ise oldukça kullanışlı.

ios9-navigasyon

Harita uygulaması üzerinde küçük-büyük daha pek çok yeni özellik mevcut. Kısmi özelliklerin Türkiye’de kullanılabilir olmadığını belirtelim.

Notlar Uygulaması: Notlar uygulaması baştan aşağı yenilenmiş ve yeni özellikleri ile daha güçlü hale getirilmiş. Artık not tutmanın yanında çizimde yapabilir, yapılacakları madde madde ekleyerek tek parmak hareketi ile kontrol edebilirsiniz.

ios9-notlar

Wallet (Cüzdan) Uygulaması: Passbook yerini Wallet uygulamasına bıraktı. Özellikle Apple Pay için Wallet uygulamasının ortaya çıkartıldığını belirtelim.

ios9-wallet

Mail Uygulaması: Artık Mail uygulaması ile e-posta oluştururken, tek tıklama ile fotoğraf veya video eklemek mümkün. Basılı tutun ve ekleme yapın. Hepsi bu kadar.

ios9-mail

iPhone 6 Mesajlar: Artık iPhone 6’nın Mesajlar uygulaması içerisinde kişi fotoğrafları görüntülenebiliyor. Daha önce bu özellik sadece iPhone 6 Plus ile sınırlıydı ve iPhone 6’da sadece kişi isminin baş harfi görüntüleniyordu.

ios9-mesajlar

Yandaki Anahtarın Kullanımı: iOS 9’la birlikte, iPhone’un yandaki anahtarını kullanarak yönü kilitlemek veya sesi kapatmak mümkün. Bu özellik daha önce sadece iPad’de yer alıyordu.

ios9-yan-anahtar

30 Saniyede Otomatik Kilit: Normalde otomatik kilit için sadece 1 dakika seçeneği mevcuttu. Artık 30 saniye seçeneği eklenmiş.

ios9-ekran-kiliti

6 Basamaklı Parola Koruması: Artık parola için sadece 4 basamaklı parola koruması yok. 6 basamaklı parola korumasını kullanabilirsiniz. Bu yönü ile iPhone/iPad’inizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

ios9-parola

Arkadaş Bul Artık Bildirim Merkezinde: iOS 9’la birlikte “Arkadaşımı Bul” uygulaması bildirim merkezine eklenebiliyor ve arkadaşlarınızı bildirim merkezinden rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

ios9-arkadas-bul

Yeni Görev Yöneticisi: iOS 9’la birlikte görev yöneticisi (multitasking) baştan aşağı yenilenmiş ve daha şık daha kullanışlı hale getirilmiş. Özellikle uygulamalar arası geçişin daha pratik hale geldiğini belirtelim.

ios9-gorev-yoneticisi

Elbette ki iOS 9’un beraberinde getirdikleri bunlarla sınırlı değil. Büyük küçük daha pek çok yeni özellik ile geliyor. Apple şuan için sadece geliştiricilerin kullanımına sundu ve beta 2’nin yayımlanması ile birlikte iOS 9’u halka açık olarak sunması bekleniyor.

iOS 9 iPhone modellerinden;

 • iPhone 4s
 • iPhone 5
 • iPhone 5c
 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus

iPad modellerinden,

 • iPad
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad 2
 • 3. jenerasyon iPad
 • 4. jenerasyon iPad
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2
 • iPad mini

iPod modellerinden,

 • iPod
 • 5. jenerasyon iPod touch

verilecek.

iOS 9’un herkese bu sohbaharda (Eylül veya Ekim) verilmesi bekleniyor.

1 YORUM

 1. Bilgiler için teşekkürler,

  Ayarlar>Genel>Otomatik Kilit için “asla” seçeneğini işaretlemem rağmen, bir süre sonra otomatik kilit devreye giriyor. Bunu nasıl kaldırabiliriz acaba? Yardımlarınız için teşekkürler…

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?