IOS 9 Kullanım Deneyimleri

6
3376

Apple 9 Eylül’de yaptığı etkinlikte bir yandan iPhone 6S modellerini tanıtırken bir yandan da yeni işletim sistemi olan IOS 9’u tanıttı diyebiliriz. Bundan birkaç gün sonrasında da Apple iPhone ve iPad’ler için IOS 9‘un kararlı sürümünü kullanıcılarına gönderdi. Bizde Apple Uzmanı olarak IOS 9 güncellemesini yaptık ve şimdi sizlerle güncellemeye dair yaşadıklarımızı paylaşıyoruz.

IOS 9 Güncelleme Boyutu 1 GB

IOS 9 Güncellemesi yapmak istediğiniz cihazda 1 GB gibi bir boşluk olması gerekiyor ki güncelleme yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmayın, önce güncelleme cihazınıza indiriliyor ve ardından da kuruluma sizin verdiğiniz onayla birlikte başlanıyor.

IOS 9’un Yüklenmesi 15 Dakika Sürüyor

IOS 9 Güncellemesini iPhone 6 cihazımıza indirdik ve indirme işleminin ardından güncellemenin kurulması yaklaşık olarak 15 dakika sürdü diyebiliriz. Ayrıca test ettiğimiz cihaz hakkında biraz daha bilgi vermek gerekirse, bu testte 16GB’lık iPhone 6 kullandığımızı söylememiz gerek.

Güncelleme Sonrası

Güncellemenin hemen ardından ” Merhaba ” mesajıyla sizi bir ekran karşılıyor ve birkaç ayar yapmanızı istiyor. Bu ayarlar iCloud, yer bildirimi gibi ayarlarla ilgili, yaklaşık olarak 4 -5 adımdan oluşuyor.

ios-9-ekran-gecisi

” Wallet “, ” Arkadaş Bul ” ve “iPhone’u Bul ” Yüklü Geliyor

IOS 9 Güncellemesi ile birlikte cihazlarınıza ” Wallet “, ” Arkadaş Bul ” ve “iPhone’u Bul ” uygulamaları da otomatik olarak yüklenmiş oluyor. Bu uygulamaları hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Arkadaş Bul uygulamasının detayları için ; Apple’ın Yeni Uygulaması; Arkadaş Bul yazımızı okuyabilirsiniz.

IOS 9 Yorumlarımız, IOS 9 Nasıl, IOS 9 Hata ve Kasma var mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi IOS 9 güncellemesini 16 GB iPhone 16 model bir telefona kurarak test ettik. Şuana kadar IOS 9’un ilk çıktığı günden bugüne kadar kullandığımız kadarıyla en ufak bir kasma gibi sorunla karşılaşmadık.

İLGİLİ HABER:  iOS 9'la "Ev Paylaşım" Özelliği Geri Geliyor

Ancak iPhone 5 modelinde bazı yavaşlamaların meydana geldiğini ve iPhone 4S modelinde de bazı sorunların yaşandığını öğrendik. Örneğin uygulamaların yanıt vermemesi, çökmesi gibi sorunlar eski model iPhone’larda yaşanıyor.

IOS 9 Şarj Süresi Uzadı

Ancak ortak nokta şu ki IOS 9 güncellemesi sonrasında kullandığınız cihaz ne olursa olursun herkesin konuştuğu tek nokta şarj süresinin uzaması oldu. Örneğin test ettiğimiz iPhone 6 modelinde tam şarj ile bütün gün her türlü uygulamayı kullanmamıza rağmen şarjı ertesi güne kadar sürdü ve bitmedi.

Düşük Güç Modu Özelliği

Ayrıca artık şarjınız yüzde 20’ye düştüğü zaman telefonunuz uyarı veriyor ve dilerseniz ” Düşük Güç Modu ” özelliğini açabileceğinizi söylüyor. Bu özellik sayesinde telefonunuzun şarjı 1 saat kadar daha fazla dayanabiliyor. Normal kullanımda bu özelliğin açık kalmasıyla birlikte toplam şarj süresinin 3 saat kadar uzadığı Apple tarafından söyleniyor.

6 YORUMLAR

  1. iphone 6 64gb kullanıyorumm ios 8.4.1 den ios 9.0.2 güncelledim güncellemez olsaydım kasıyor donuyor ara geçişlerde bazen çok sinir ediyor telefondan soğudum mesajı yazıyorum gönder basıyorum mesajı kasa kasa gönderiyor duraklıyor çok kötü bir görüntü oluyor dandik bir tel gibi oldu bunu çözümü nedir acaba yardımcı olabilecek varmı hotmailden mesaj atarsa biri sevinirim yada yeni yazılımmı beekliyim anlamadım benim cihazdan kaynaklanan bir sorunmu var bilemedim cin malı tel gibi oldu ağırlaştı tel sıfırladım düzelmedi bi püf noktasını bilen varsa yardımcı olursanız çok memlun olacağım

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?