iOS 9 Kesinlikle Muhteşem, Sadece Henüz Hazır Değil

0
2089

Apple, WWDC 2015’de başta iOS 9 olmak üzere OS X El Capitan ve Apple Music’i duyurdu. Bu kapsam merakla beklenen iOS 9’un ilk beta sürümünü geliştiricilerin kullanımına sundu. Apple Uzmanı olarak olayın en başından takipçisi olduk ve iOS 9’la beraber gelen, göze çarpan tüm yenilikleri sizlere ilk olarak detaylı bir şekilde sunduk. Pek çok kişi iOS 9’u merak ediyor ve kimisi yüklemek için çaba sarfederken kimisi iOS 8.3’e geri nasıl dönebileceği konusunda bizimle temaslar kuruyor. Bu sebeple böyle bir yazı kaleme almaya karar verdim.

KAÇIRMAYIN: iOS 9’la Birlikte Gelen Yenilikler

iOS 9 kesinlikle şimdiye kadar ki en başarılı iOS sürümlerinden birisi. İlk beta sürümüne göre gösterdiği performans ve kararlılık bunu özetliyor. Zaten hali hazırda iOS dünyanın en iyi mobil platformu ve iOS 9’la birlikte bir değil birkaç adım daha yükseleceği kesin. Özellikle Apple’ın pil dayanım gücü (şarj) yönünden yaptığı geliştirmeler ve iOS 9’la birlikte +3 saate kadar gelen pil dayanım gücü bile iOS 9’un iPhone’larımıza neler katacağını gösteriyor. Henüz ilk beta sürümünde bu +3 saati şahsen kendi iPhone’umda görememiş olsamda gelecekteki beta sürümlerindeki kararlılıkla bu görülecektir.

Öncelikle henüz iOS 9’u iPhone’una, iPad’ine veya iPod’una yüklememiş olanlar varsa beklemeye devam etsinler. Biliyorum çok merak ediyorsunuz ama iOS 9’un ilk beta sürümü şuan için çok taze. Ve yine belirtmek isterim ki iOS 9 bu sonbahara kadar sadece geliştiricilerin kullanımında olacaktır ve aslında kişisel cihazlarda kullanılmamalıdır. Çünkü test bari ve geliştiricilerin özellikle uygulama geliştiricilerinin uyum sorunlarını gidermeleri adına beta sürümleri yayımlanmaktadır. Hatta sırf bunun için Apple “Developer” geliştirici programını başlatmış ve yıllık 99 $ olan geliştirici programını kullanıma sunmuştur. Bu şekilde geliştiriciler öncelikli olarak Apple’ın yazılımlarının beta sürümlerine erişebiliyorlar ve geliştirmelerini yapmak adına kendi test cihazlarına kurabiliyorlar. Bunun ötesinde çoğu insan merak ederek kendi iPhone’una iOS’un beta sürümlerini yüklemek için kayıtlı bir geliştirici olmamalarına rağmen çeşitli beta yazılımlarını paylaşan sitelere başvuruyorlar ve bu şekilde iOS’un beta sürümünü iPhone’una yüklüyorlar. Bunu Apple Uzmanı olarak kesinlikle tasvip etmiyor ve önermiyoruz.

İLGİLİ HABER:  Apple Kablosuz Kulaklık Mı Üretecek?

Her ne olursa olsun iOS 9, ilk beta sürümüne rağmen oldukça başarılı. Henüz uygulama uyumluluğu yönünden eksiklikleri fazlasıyla olsa da gösterdiği performans ne kadar iyi olduğunu ve gelecekte ne kadar iyi olabileceğini gösteriyor. Hele ki iOS 8’in ilk beta sürümünün yayımlanmasının ardından yaşanılanlar düşünüldüğünde Apple’ın iOS 9 üzerinde büyük çalışmalar yaptığı ortaya çıkıyor.

iOS 9’un ikinci veya üçüncü beta sürümü ile oldukça kararlı hale gelebileceğini öngörüyorum. Apple iOS 8.3’le birlikte “Halka Açık Test Programını” başlattı. Zaten Apple’ın bu süreçten sonra iOS 9’u halka açık olarak sunmak gibi bir planı var. Bu tarihten sonra iOS 9 kişisel telefonda kullanım için çok daha uygun bir durumda olacaktır. Ancak bundan öncesinde iOS 9’u kendi iPhone’unuza kurmanız kesinlikle sorunlara neden olacaktır.

KAÇIRMAYIN: Halka Açık iOS Beta Programı

Eğer ki iOS 9’u iPhone’unuza kurmuş iseniz iCloud ve iTunes ile yedekleme yapmanızı ve ardından halka açık olarak sunulan iOS 8.4’ün son beta sürümüne veya daha uygun olan iOS 8.3’e geri dönüş yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?