iOS 9 ile birlikte gelebilecek yenilikleri sizler için sıralamıştık. Haberin içerisinde iPad’ler için çoklu ekran özelliği, yeni “Home” uygulaması, yeni yazı tipi, harita uygulamasındaki iyileştirmeler ve performans ve kalite artışı gözlenebileceği gibi birkaç özelliği sizlere aktarmıştık. Fakat birçok kaynağa göre iOS 9 küçük yeniliklerde içeriyor. Küçük yenilikler ama işlev adına önemli rolleri var olduğunu söyleyebiliriz. Sizler için küçük ama önemli yenilikleri sıraladık;

1 ) iPhone 6s için Force Touch 

Kaynaklara göre bir sonraki nesil iPhone 6’ya benzeyecek fakat dokunma duyusuna göre birçok farklı işlevi içinde barındıran Force Touch özelliğiyle birlikte gelecek. Bu yeni donanımla birlikte, Apple bir sonraki köklü işletim sistemi olacak iOS 9’da Force-Touch kullanımına hazır olması için dizayn ediyor ve Apple, geliştiriciler için App Store’daki uygulamalarla Force-Touch özelliğini birleştirmeye çalışıyor. Force Touch özelliği iPhone üzerinden ayarlabilmek adına sistem ayarları içerisinde yer alacak ve uzun basma veya basılı tutma gibi fonksiyonları değiştirecek.

Ek olarak, Force Touch özelliği aynı Retina MacBook ve Retina MacBook Pro’daki Trackpad’de yer alan fonksiyonların aynısı iPhone üzerinden de kullanılabilecek. Force Touch harita uygulamasına entegreli bir şekilde çalışacak mesela haritada herhangi bir yere basılı tuttugunuzda oraya pin ekleyecektir, medya oynatıcısı içerisinde de baskıya duyarlı kaydırma, takvim uygulamasına yeni bir olay eklemek gibi özellikler kaynaklar doğrultusunda Force Touch sayesinde iPhone 6S’de yer alacak  ama Force Touch özelliği yeni bir olay ve tam anlamıyla tanıtılmamış bir donanım iPhone 6S için. iPhone 6S’in Force Touch desteklediğini ancak WWDC zamanında tam olarak bilebiliriz.

2 )  Klavyedeki yenilikler

img_1096

Force Touch desteğinin yanı sıra, Apple ayrıca iOS 9 için yenilenmiş klavye üzerinde de çalışıyor. Söylentilere göre Apple prototip çoklu klavye dizaynları üzerinde çalışıyor. Yenilenmiş klavye bir önceki nesile göre az daha uzun olacak gibi gözüküyor. Portre modu kullanılırken ek olarak düzeltme araçları da sunuyor. Ayrıca Apple, iOS 8 ile birlikte kullanıma sunduğu QuickType özelliğinin tam manasıyla çalışmadığının farkında. Bunun için yeni güncellemeyle birlikte QuickType daha performanslı ve stabil şekilde yenilendiği de söyleniyor. Ek olarak Apple, sinir bozucu olan Shift tuşunun dizaynının da üstünde çalışıyor gibi gözüküyor. Shift tuşunun sinir bozucu olmasının sebebi ise büyük veya küçük harf kombinasyonlarını anlamakta zorluk çekilmesinden kaynaklanıyor. Kimin zaman büyük yazmak istediğinizde sizi epey ugrastırıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone SE 2 için Önemli Detaylar Geliyor

3 ) iMessage

Son olarak, iOS 9, iMessage özelliğinde de küçük yenilikler içeriyor. Fakat küçük dediğimiz yenilikler önemli yol katediyorlar. Apple, iOS 9 ile birlikte  grup konuşmalarında da okundu bilgisi özelliğini destekleyecek.  Ayrıca okundu bilgisi iOS 9’la birlikte istenilen kişilerde aktif edilecebilecek. Mesela aileniz veya arkadaşlarınız için aktif edebilir, kişi listenizdeki diğerleri için aktif etmeyebilirsiniz. Apple ayrıca tekrardan Game Center uygulamasını kaldırmayı düşünüyor. ( Sızan bazı iOS 9 görsellerinde yer almıyor.)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?