Apple’ın Siri ve arama özellikleri, Google’ın zengin özelliklere sahip ses tabanlı arama bileşeni ile rekabet edebilecek durumda ve Apple iOS 9 ile önemli ölçüde bu özellikleri genişletmeye hazırlanıyor. 9to5Mac’in yayımladığı son raporda ayrıntılı olarak bu detaylar verilmiş. Apple genişletilmiş Spotlight arama özelliğinin içine Siri, Haritalar, Rehber, Takvim, Hesap Cüzdanı ve üçüncü parti uygulamalar gibi özellikleri entegre ederek “Proaktif” adı verilen bir iOS girişimi üzerinde çalışıyor olduğunu açıkladı.

Proaktif (aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi) mevcut Spotlight arama menüsü yerine, iOS derinlemesine yerleşik arama özelliği olarak işlev görecek. Bu Spotlight olduğu gibi ana ekranın üstünden veya ana ekranın sol tarafından erişilebilir olabilir. Spotsetter ve Cue gibi Apple’ın birçok satın alımlarından yararlanan “Proaktif” yaşam tarzı yönetimi aracı olarak konumlandırılmış.

Proaktif, Spotlight’ta olduğu gibi iOS kullanıcılarına e-posta içeriği, uygulama, müzik ve daha fazlası için arama sonuçlarını göstermeye devam edecek. Sadece bundan sonra arama çubuğunun altında kullanıcılara daha fazla yardım sağlayabilmek adına ek bilgileri erişilebilir olacak.

Mesela bir kullanıcı Takvim uygulamasında uçuş planı veya Hesap Cüzdanı’nda sakladığı bir uçak bileti varsa Proaktif ekran hızlı erişim sağlamak için bir baloncukta uçuş zamanı, uçuş süresi gibi bilgiler gösterilecek. Veya takvime eklediğiniz bir randevunuz varsa bir harita görünümünde tahmini varış zamanınız, yön ve trafiğe dayalı bilgiler gösterilecek. Proaktif ayrıca kullanıcılara takvim etkinliklerini push bildirimleri kullanıcılara bildirecek. Proaktif Apple uygulamalarının yanı sıra üçüncü parti uygulamalar ile entegre edilebilir olacak. Kullanım alışkanlıklarınıza göre uygulamalar listelenecek. Düzenli olarak kullandığınız uygulamalar size daha yakın olacaklar.

iOS 9’la Harita’nın bir adım daha öne çıkacağı düşünülüyor. Özellikle gerçekliğin arttırılması için Apple birtakım çalışmalar yapıyor. Google’ın konum bilgisini kullanarak harita üzerinde çevrenizdeki kullanıcıları göstermesi gibi bir özelliği Apple’ın da Harita’ya eklemesi düşünülüyor.

İLGİLİ HABER:  iPad Pro'nun Kılıfı Görüntülendi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?