Sizler için 8 Haziran günü WWDC etkinliğinde tanıtılması beklenilen iOS 9 hakkında kısa bir derleme yapacağız. iOS 8 ile birlikte istenilen performansı alamayan Apple, bir sonraki köklü güncellemesi olan iOS 9’da işleri sağlama almak istiyor.  iOS 8 sonrasında yeni gelen ek güncellemelerle birlikte stabilitesi hala yerine oturmamış olan sistem, iOS 9 ile birlikte artık daha fazla stabillik ve yüksek performans sunulması bekleniyor.  iOS 9 ile gelmesini beklediğimiz özellikleri sizin için derledik;

1) Apple, iOS 9 ve OS X 10.11 birlikte Apple Watch’da kullanılan yazı fontuna geçmeyi planlıyor.

iOS 9 ile birlikte köklü değişime gitmesi beklenilen Apple,  Apple Watch’da kullanılan yazı tipini çok beğenmiş ve kullanıcılardan da olumlu tepkiler almış olsa gerek ki yeni güncellemeyle birlikte “San Francisco” adlı yazı tipine geçmeyi planlıyor. San Francisco yazı tipi ilk olarak geçen yıl Eylül ayında tanıtılan Apple Watch ile karşımıza çıkmıştı. Küçük ekran üzerinde metinlerin daha okunabilir olmasını sağlayan San Francisco yazı tipi bu yönü ile büyük beğeni almıştı. Bu sebeple Apple’ın iOS 9 ve OS X 10.11’de bu yazı tipini kullanmayı planlıyor.

sanfrancisco_font

2) Apple “Home” adlı yeni bir uygulama üstünde çalışıyor. 

Apple, ev araçları (HomeKit) aksesuarlarının mobil cihazlar üstünden kontrol edilebilmesi için “Home” adlı yeni bir uygulama üstünde çalışıyor. Geçtiğimiz sene WWDC’ de tanıtılan HomeKit, yeni nesilde kullanılan ev araçlarının mobil cihazlar üstünden kontrol edilebilmesini sağlıyor. Mesela, Wi-Fi üzerinden garaj kapısının kontrolü, akıllı termostatlar, kablosuz kapı kilitleme gibi inovatif araçların iPhone’nunuz ve iPad’iniz üzerinden kontrol etmenize yarıyor. “Home” uygulamasıyla birlikte Apple, kullanıcıları için HomeKit desteği sağlayan cihazları kontrol etmenin önünü açabilir.

– “Home” uygulaması kablosuz olarak çevrenizi tarayarak HomeKit uyumlu araçları otomatik tanıyıp, kurulumunu sağlayabilecek.

– Kullanıcılar için kullanışlı HomeKit uyumlu araçları da tavsiye edebilecek.

Apple TV üzerinden evinizdeki tüm HomeKit uyumlu araçları kullanmanıza imkan sunacak.

homekit

3) Harita uygulamasıyla birlikte artık otobüs, metro, tramvay gibi ulaşım araçları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. 

iOS 8 ile birlikte harita işinde eksikliklerle karşılaşan Apple, bir sonraki köklü güncellemesi olacak olan iOS 9 ile birlikte bu eksiklikleri gidermek için çok uğraşıyor gibi gözüküyor. iOS 8 kullanıma sunulduktan sonra Harita uygulamasının tam olarak stabil çalışmadığını kullanıcılar bildirilmişti sonrasında ise Apple, harita uygulamasında hatalar yapıldığını kabul ederek kullanıcıların “Google Maps” kullanmasını önermişti. Fakat, iOS 9 ile birlikte stabilite mevzusu çözülmüş üstüne birde yeni özellikler geliyor. iOS 9 ile birlikte yenilenecek olan Harita uygulamasıyla artık otobüs, metro, tramvay gibi ulaşım araçları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Apple harita işini ciddiye almış olacak ki her geçen gün yeni şirketlerle anlaşmalar imzalıyor. Geçtiğimiz aylarda Google’un listesinden çıkarılan Yellow Pages buna büyük bir örnek. Bahsetmiş olduğumuz Yellow Pages’in bizler için farklı bir özelliği var. Türkiyede fazlasıyla aktif olan Yellow Pages, geçtiğimiz günlerde Apple ile anlaşma sağladı. Yellow Pages, Türkiye’de ki birçok kuruluş hakkında bilgi sahibi ve şuanda 850 binden fazla firma kaydının bulunduğu bir veritabanına sahip. İlerleyen zamanlarda Türkiye için Apple Harita kullanımının daha performanslı ve verimli olması öngörülüyor.

maps-transit

4) iPad’ler artık çoklu ekran özelliğine sahip olacaklar ve J98/J99 kodlu iPad Pro’lar gelecek.

İLGİLİ HABER:  2016 Yılı Apple İçin Nasıl Geçti?

iPad kullanıcılarının uzun zamandır Apple’dan beklentisi “çoklu ekran” özelliğinin cihazlarına gelmesiydi ve görünen o ki Apple iOS 9’la birlikte iPad’lere çoklu ekran özelliğini getirmek için çalışmalar yapıyor.

Aslında bu uzun zamandır var olan bir iddiaydı ve hakkında pek çok konsept videolar bile hazırlanmıştı. Özellikle beklentiler iOS 8 üzerine yoğunlaşmıştı ki Apple büyük bir sürpriz yaparak iPad’ler için iOS 8’de bu özelliğe yer vermemişti. WWDC 2015 yaklaşırken bu özelliğin yeni iOS 9’la birlikte kullanıma sunulacağı iddiası tekrar gündeme geldi. 9to5mac’te yer alan habere göre bu iddia doğrulanmış durumda. Apple çoklu ekran özelliğini şuanda iPad Air 2 gibi büyük ekranlı mevcut tablet modelleri üzerinde -yani bir iPad Air’de buna dahil- çalışmalar yapıyor.

iOS 9’la birlikte gelmesi beklenen çoklu ekran özelliği iddiasını güçlendiren bir diğer sebep ise uzun zamandır gündemde olan iPad Pro olarak gösteriliyor. Özellikle iş için Apple’ın geliştirdiği iddia edilen 12.9 inç gibi dev bir ekrana sahip tablette tek bir ekran üzerinde çalışmalar yapmanın pratik olmayacağı oldukça mantıklı duruyor. Bu yüzden Apple’ın çoklu ekran özelliğini gündemine aldığını ve iOS 9’la birlikte iPad’lere kazandıracağı belirtiliyor.

mac-fan-12-inch-ipad

Kaynaklar tarafından doğrulanan bilgiye göre Apple, büyük ekranlı iPad’leri deniyor. Kod adları J98/J99 olan iPad’ler görünen o ki iPad Air 2’nin daha büyük boyuta sahipler. Büyük boyutlu iPad’lerin veya iPad’in ne zaman tanıtılacağı hakkında net bir bilgi henüz yok. Çoklu ekran özelliğinin yanında Apple, yeni özellikler ve uygulamalar üzerinde çalışıyor. Siri ve bildirim merkezinin de daha aktif kullanılması sonucunda büyük ekran boyutlu iPad’lerde daha işlevsel olacakmış gibi gözüküyor.

Diğer söylentilere göre çoklu kullanıcı özelliği ise yakın zamanda duyurulabilir. Bir kaynağa göre bu özellik, tek bir iPad üzerinden birden fazla kullanıcının kullanımına imkan sağlayacak. Her kullanıcının kendine ait uygulaması, dosyası, fotoğrafı olacak. Tıpkı Mac’te olduğu gibi. Bu yılın başında Apple, iOS 9 ile birlikte çoklu kullanıcı desteği sunmayı planlıyor.

5) iPhone 4s ve iPad mini için Yazılım Desteği

Bazı kullanıcılar Apple’ın güncel işletim sistemleri ile yeni iPhone ve iPad satışını teşvik ettiğini iddia ederken, şirketin aslında yaklaşan iOS 9 için eski iPhone’ların ve iPad’lerin uyumluluğu ve verimliliği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Birçok kişi için sürpriz olan bu gelişme ile Apple, iPhone 4s dahil olmak üzere A5 işlemci tabanlı eski Apple cihazlarına -yani iPad mini gibi- iOS 9’u vermeyi planlıyor. Apple bunun için uzun zamandır yazılım mühendisliği sürecini yeniden yapılandırıyordu ve bu gelişme yapılan yapılandırmanın, pozitif yansıması olarak görülüyor. iOS 9 ile birlikte Apple’ın bu şekilde ilk defa eski cihazlara yazılım desteği vereceği ortaya çıkmış oldu.

Ayrıca iOS 9 / OS X 10.11 ile birlikte işletim sistemlerinin daha çok kalite odaklı olması bekleniyor. Yeni yazılım sürümleri ile birlikte performans artışı, optimizasyon, hata düzeltme adına büyük yeniliklerin geleceği söyleniyor.

Apple Uzmanı olarak iOS 9 / OS X 10.11 ile birlikte gelebilecek özellikleri sizler için sıraladık.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?