Apple dün iOS 9 beta 5‘i yayımladı. Son beta sürümlerine doğru genelde daha fazla performans, hata düzeltmeleri ve güvenlik iyileştirmelerine odaklanan Apple‘ın iOS 9’un beşinci beta sürümü birlikte yenilikleri beraberinde sunduğu görülüyor.

1) Yeni Duvar Kağıtları

 

Tamamen yenilenen duvar kağıtlarının, iOS 9 beta 5’le birlikte yerlerini aldığı görülüyor. Bu duvar kağıtları özellikle retina ekranların farkını ortaya koymak için tasarlanmışlar. Eski duvar kağıtları da kaldırılmış durumda.

2) Handoff ve Önerilen Uygulamalar

 

Kilitli ekranda ve uygulama değiştiricide görülen uygulama önerilerinden App Store için seçeneği kaldırılmış ve sadece yüklü uygulamalar için bir kısıtlamaya gidilmiş. Artık sadece zaten yüklü olan uygulamalar için öneriler alacaksınız.

3) Takvim Ekranı

 

Apple Takvim’de birtakım yenilikler yapmış. Buna göre Takvim artık Mail’de bulunan uçuşları veya restoran rezervasyonları gibi etkinlikleri söze gösterebiliyor. Buna ek olarak Takvim artık çıkma zamanını bildirmek amacıyla konumlara ve trafik koşullarına bakmak için Apple Harita’yı kullanıyor.

4) Küçük Klavye Değişiklikleri

 

Artık klavyede kimi butonun daha vurgulu olmasını sağlamak adına minik değişikliklere gidildiği görülüyor. Sil, Shift, Dikte gibi butonlarda değişiklikler yapılmış.

5) Metin Değişimi

 

Klavye ayarlarında yer alan “Metin Kısayolları” artık “Metin Değişimi” olarak adlandırılmış durumda.

6) Siri Önerilerinin Tasarımında Değişiklikler

 

Siri önerileri daha derli hale getirilirken tasarımda da minik ama pratiklik yönünden güçlü değişiklik yapılmış.

iOS 9 beta 5’le birlikte daha pek çok yeni özellik sunuluyor. Özellikle Apple Music adına da yenilikler mevcut. Ancak Apple Music başta olmak üzere diğer özelliklerin ülkemizde kullanılabilir olmaması sebebi ile listeye dahil etmedik. Bunun dışında gözümüzden kaçan yenilikleri sonradan farketmemiz durumunda yazıyı güncelleyerek sizlerle paylaşacağız.

İLGİLİ HABER:  OS X 10.10.5 Beta 1, Halka Açık Beta Yazılım Programı Kapsamında Yayımlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?