Apple’ın başta iOS 9 olmak üzere, OS X 10.11 El Capitan ve watchOS için geliştiricilere yeni beta sürümlerini verdi. Tüm beta sürümleri genel anlamda performans ve hata düzeltmelerine odaklı olsalarda beraberinde yenilikleri de getiriyorlar. Özellikle iOS 9 beta 3’de pek çok yeniliğin mevcut olduğunu belirtelim.

1) Haber Uygulaması (News App): Apple’ın WWDC 2015’de duyurduğu en büyük yeniliklerinden birisi ve iOS 9’la birlikte, başlangıç olarak belirli ülkelerin kullanımına sunulacağı belirtilmişti. Ne yazık ki bu ülkeler arasında henüz Türkiye yer almıyor ancak yakın gelecekte Türkiye adına da uygulamanın Türkiye’de kullanılabilir olacağı kesin. Tanıtımından bu yana merakla beklenilen Haber uygulaması iOS 9 beta 3’le birlikte kendisini gösterdi. Belirli kanallardan beslenen ve tercihlere/ilgi alanlarına dayalı haberleri/konuları sunan Haber uygulaması, RSS eklemesini ve Safari beslemelerini destekliyor. Haber uygulaması şuan için sadece ABD’de ki kullanıcılar için kullanılabilir.

ios-9-haber-uygulamasi

2) İki Faktörlü Apple Kimliği Doğrulama: iOS 9 ve OS X 10.11 El Capitan, Apple’ın daha akıcı olduğunu söylediği, yeni iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini içeriyor.

3) iPad Uygulama Klasörleri: iPad uygulama klasörleri artık kullanıcıya daha iyi bir görünüm ve kişileştirme sunulması adına 3×3 düzeni yerine 4×4 düzenini sunuyor.

ipad-uygulama-klasoru

4) Fotoğraf Uygulamasına Ek Klasörler: Artık Fotoğraf uygulaması selfie (öz çekim) ve ekran görüntüleri için eklenen iki yeni klasöre sahip. Artık Fotoğraf uygulamasında fotoğraflar daha düzenli hale geliyor. Özellikle bizim için sık sık kullandığımız ekran görüntüsü alma ve sonrasında yaşanılan karmaşa son bulmuş oluyor.

ios-9-fotograflar

5) Yenilenen Müzik Uygulaması ve Apple Music Servisi: iOS 8.4’le birlikte 30 Haziran’da Türkiye hariç onlarca ülkede kullanıma sunulan Apple Music hizmeti artık iOS 9 beta 3’le birlikte iOS 9’a gelmiş durumda.

ios-9-apple-music

6) Müzik Ayarları: Hüresel bağlantı kullanırken, veri kullanımını yükseltmemesi adına önlem amaçlı yüksek kalite/normal kalite müzik akışı için ek bir seçenek müzik ayarlarına eklenmiş.

İLGİLİ HABER:  Apple’a Twitter Üzerinden Ödül Geldi

ios-9-muzik

7) Arama İyileştirmeleri: Arama iyileştirmeleri yapılarak, Siri’nin önerilerinin görüntülenmesinin önü açılmış. Belirtelim ki arama özelliği ülkemizde yeterince açık bir şekilde kullanılabilir değil.

ios-9-arama

8) Kamera: iOS 9 beta 3’ün sürüm notlarında belirtildiği gibi artık ses düğmeleri ile fotoğraf çekimi yapılamıyor.

9) Kısıtlamalar: Kısıtlamalara yeni eklemeler ve düzenlemeler yapılmış durumda. Ayarlar > Genel > Kısıtlamalara Siri ve Dikte için yeni bir ikonla ekleme yapılmış. Apple Connetc’i kapatmak, Haber (News) uygulamasını kapatmak/erişim sağlanması için de ek ayarlar eklenmiş.

10) Pil Ayarları: Ayarlardan ulaşılan Pil bölümü üzerinde de tasarımsal olarak yeni düzenlemeler mevcut.

ios-9-pil

iOS 9 beta 3’le birlikte gelen yeni özelliklerin keşfedilmesi durumunda yazımızı güncelleyeceğiz. Bu sebeple yazımızı takip etmeye devam edebilirsiniz. Apple’ın beta güncellemeleri genelde 2-3 haftalık aralıklarla standart olarak devam ediyor. Bu beta güncellemeleri şuan için sadece geliştiricilere veriliyor. Ancak yakın zamanda ki Apple’ın da belirttiği gibi bu ayın içerisinde halka açık olarakta beta sürümlerinin yayımlanması söz konusu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?