Dün yayımlanan iOS 9 sonrası pek çok geri bildirim aldık ve Apple Uzmanı olarakta yeni beta sürümünü ilk yayımlanmasından bu yana testlere tabii tuttuk.

IMG_2442

iPhone 6 için 391 MB olarak gelen ikinci beta sürümü ile Apple’ın performans açısından iOS 9 üzerinde büyük iyileştirmeler yaptığı görülüyor. Özellikle şarj konusunda iyileştirmeye gidilmiş.

iOS 9’la birlikte güncelleme sırasında gereken depolama alanı sorununun çözüldüğü, artık güncelleme sırasında daha az depolama alanı ihtiyacı olacağı belirtilmişti. Evet bu sorun büyük ölçüde çözülmüş. Sorunun çözülmesi ile birlikte Apple alternatif bir uygulamayada gitmiş. Fazla depolama alanı kaplayan uygulamaları silme olanağı sunarak gereken durumlarda depolama alanında yer açılabildiği görülüyor. Bu güncelleme sırasında kullanıcıya soruluyor ve onaylaması durumunda uygulamalar geçici olarak telefondan kaldırılıyor. Güncellemenin ardından otomatik olarak uygulamalar tekrar indiriliyor ve hiçbir veri kaybı yaşanmıyor.

IMG_2443

iOS 9 beta 2 ile birlikte ilk beta sürümünde yer alan eksiklikler büyük ölçüde giderilirken halen kısmen Türkçe çeviri eksiklikleri göze çarpıyor. Yenilenen ve geliştirilen arama kısmında, bildirimler gibi kısmi alanlarda Türkçe çevirilerde eksiklikler mevcut. Ancak bu kullanımı engelleyecek veya sorun çıkartacak boyutta değil.

Apple’ın Haberler uygulaması için de Türkiye adına ufak çaplı testlere başladığını belirtelim. Haberler uygulaması başlangıç olarak belirli ülkelerde kullanıma sunulacak ve özellikle Flipboard’a Apple’ın kendi atılımı ile büyük bir rakip uygulama olmuş olacak.

IMG_2444

Evet genel hali ile gözlemlerimiz bunlardan ibaret. iOS 9’un ikinci betası ile artık iOS 9 kişisel iOS cihazlarda rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle yaşanılan şarj sorununda yapılan iyileştirme göze çarpıyor. iOS 9’un yayımlanmasından bu yana geliştiricilerin büyük bir özveri ile verdikleri uygulama güncellemeleride her geçen gün hızlanarak devam ediyor ve iOS 9 sonrası yaşanılacak uygulama uyumluluk sorunu da çözülmüş oluyor. Şuan için Whatsapp, Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Twitter gibi popüler uygulamalar iOS 9 ile birlikte sorunsuz çalışıyorlar ve kimi uygulama zaten bu kapsamda güncellemeye tabii tutuldu bile.

İLGİLİ HABER:  iPhone Kutu İçeriği Hakkında İlginç İddialar Var

iOS 9’u kişisel iOS cihazınıza kurmak istiyorsanız neler yapmanız gerektiğini daha önceki haberimizde belirtmiştik.

7 YORUMLAR

 1. Selamlar Ömer bey. İçeriklerinizi sürekli takip ediyor ve yararlı buluyorum. Özellikle IOS 9 beta yayınlarınızı ilgi ile takip ediyorum. Algılayabildiğim kadarı ile i6 kullanıyorsunuz ve IOS 9 beta 2 sürümündesiniz. Birçok kullanıcı beta 2’nin i6’da bile çok donmalar, siri çalışmaması vs sorunları olduğunu belirtiyor. Ancak siz özellikle i6 için IOS 9 beta 2’nin kişisel cihazlarda (günlük kullanım ) kullanılabileceğini belirtiyorsunuz. Şuanda görüşleriniz hala aynı mı ?

  • Evet Zafer Bey halen aynı görüşteyim. Her zaman olmamakla birlikte kısmi donmalar yaşanabiliyor ancak bu rahatsız edici boyutta değil. Yani gönül rahatlığı ile iOS 9 beta 2’ye geçiş yapabilirsiniz.

 2. Teşekkür ederim Ömer bey zamanınızı alıyorum kusura bakmayın. Bazı arkadaşlarım da Siri’nin Türkçe sesli cevap vermemeye başladığını ve sadece yazılı cevap verdiğini söylüyor. Peki sizde Siri durumu nasıl, bu konu hakkında da tespitlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Hayırlı akşamlar dilerim.

  • Siri ile ilgili herhangi bir sorun yok. Bu konuda ilginçtir ki sorunlar yaşandığı bilgisi alıyoruz. Bu sadece iOS 9’da değil iOS 8.3’de de mevcutmuş. Konu ile ilgili yakın zamanda bir araştırma yaparak nedir ne değildir paylaşacağız.

 3. Sorunuma çare bulabilirseniz şimdiden teşekkür ederim iPhone 4s im var İOS9 u yükledim ve acayip pişman oldum telefon donuyor bastığım birşey 5 dk sonra açılıyor beta sürümünü mü yükleyeyim yoksa jelibreakmi yapayım ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Aysel Hanım,
   Beta sürümünü yüklemek ya da jailbreak yapmak telefonunuzun hızlanması için bir çözüm olmayacaktır, aksine biraz daha yavaşlamasına bile sebep olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?