iOS 9 Beta 2 İle Birlikte Gelen Yenilikler

0
2133

Geçtiğimiz WWDC 2015’te tanıtılan iOS 9’un yeni betası geliştiriciler için kullanıma sunuldu. İkinci beta içerisinde performans iyileştirmeleri, hata düzeltmeleri ve birçok yenilikleri barındırıyor. Yenilikler içerisinde iOS 9’da tamamen değiştirilmiş arama mekanizması bir önceki betaya göre daha stabil ve hızlı yanıtlar verebiliyor. Sizler için iOS 9 beta 2 ile birlikte gelen yenilikleri sıraladık.

Podcast: Beta 2 ile birlikte Podcast uygulamasının ikonu değiştirilmiş. Uygulama içerisindeki butonların bazılarının yeri de değiştirilmiş.

podcastsicon

Handoff: Handoff aplikasyon değiştirme ekranında tekrardan görünmeye başladı. iOS 9’un ilk betasında Handoff”u aplikasyon değiştirme ekranında görülmüyordu.

handoffappswitcher-800x506

Arama: iOS 9 beta 2 ile birlikte görülüyorki arama özelliği çok daha stabil halde çalışıyor.  Her arama için geniş yelpaze sunan ve çok daha fazla sonuç sunarak arama özelliği kendinden çok söz ettireceğe benziyor.

Apple Watch Uygulaması: Apple Watch uygulaması yeni haliyle göz kamaştırıyor.  Uygulamanın isimi basitçe  “Watch” olarak değiştirilmiş.

applewatchiphoneicon

Haber Ayarları: Ayarlar kısmında iCloud sekmesinin içerisine yeni “Haberler” başlığıyla bir  bölüm eklendi fakat ana menü içerisinde hala kullanıma hazır bir uygulama mevcut değil.

Arama Ayarları: Ayarlar uygulaması içerisinde Genel -> Arama, yüklemiş olduğunuz uygulamaların listesiyle birlikte arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz uygulamayı artık kaldırabilirsiniz. Önceden bu menü sadece Apple’ın arama sonuçları ve seçenekleri gösteriyordu. Mesela Bing web sonuçları, belgeler vs

iPad Klavye Kısayolları: iPad klavyesindeki düzenleme fonksiyonları daha işlevsel hale getirilmiş. Geri / yeniden getirmek gibi seçenekler artık kullanılabiliyor. Kesme ve yapıştırma düzenleme araçları yazı seçildiği zaman kendini yukarıda gösteriyor.

ipadkeyboardtweaks-800x313

Otomatik Uygulama Geri Yükleme ve Silme: Aslında bu özellik beta 1 de de mevcuttu. Fakat kullanıcılar tarafından beta 2 de keşfedildi. iOS 9 kurulu olan ve yeterli alanı olmayan cihazda uygulama yüklemeye çalıştığınız zaman, geçiçi olarak uygulama silme imkanı tanıyor. Güncelleme tamamlandığında iOS otomatik şekilde silmiş olduğu içerikleri tekrardan yüklüyor.

İLGİLİ HABER:  Bloomberg: Samsung, Yeni Nesil iPhone'lara A9 Çip Üretmek İçin Apple'la Anlaştı

Safari: İkinci betayla birlikte “İçerik engelleyici” özelliği ayarlar kısmında Safari sekmesinin içerisinde gizli olarak duruyor ta ki içerik engelleyici yüklenene kadar. Ayrıca Tab Bar ve Favori Bar’ı gibi yeni seceneklerde kullanıma sunuldu.

safarisettings

iOS 9 beta 2 ile birlikte gelen belli başlı özellikleri sizler için sıraladık. Ayrıca, Apple iOS 9’u daha stabil hale getirmek için geliştiricilere iki veya üç haftada bir güncellemeye yayımlayacaktır. iOS 9’un beta sürecinde herkesin kullanımına Temmuz ayı içerisinde imkan sağlayacak. iOS 9’un final sürümü ise Sonbaharda bekleniyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?