iOS 9 Beta 1’i İndirin ve Yükleyin (Nasıl?)

0
6108

Apple, dün ki WWDC 2015 açılışında iOS 9’u piyasaya sürdü. Yeni özellikleri ve işlevsellikleri ile iOS 9 şimdiden büyük beğeni aldı. iOS 8’den sonraki en büyük iOS sürümü olarak işaret edilen iOS 9, etkinliğin hemen ardından geliştiricilerin kullanımına sunuldu.

Bugün siz meraklı iPhone/iPad/iPod kullanıcıları için iOS 9 Beta 1’i nasıl indirebileceğinizi ve nasıl kuracağınızı anlatacağız. İlk beta sürümü olması sebebi ile öncelikle sizi uyarmak istiyoruz. Apple’ın ilk beta sürümlerinde kısmen hataların olması sebebi ile beta güncellemesini kurmadan önce dikkatli olmalısınız. Elbette ki pek çoğunuz yeni iOS sürümünü merak ediyor ve ne söylesek durmayacaksınız. Bu durumda izleyeceğiniz adımları anlatalım.

Öncelikle Apple’ın yıllık 99 $ olan iOS geliştirici hesabına sahip olmanız gerekiyor. Bu şekilde en yeni iOS yazılım güncellemelerine (beta) hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilecek ve iPhone’unuza yükleyebileceksiniz.

iOS beta sürümünü yüklemek için bilmeniz gerekenler;

  1. Apple’ın Developer (Geliştirici) sitesini buradan devam ederek ulaşın. Hesabınız varsa giriş yapın, yoksa kaydolmanız ve bir yıllık üyelik için 99 $ ödemeniz gerekecek.
  2. Geliştirici hesabınızı aldıktan sonra buradan devam ederek giriş yapın.
  3. Ardından açılan sayfadaki SDKs kısmına tıklayın ve iOS’u seçin. Daha sonra sağ üst menüde yer alan “Download” kısmına tıklayın.
  4. Başta iOS 9 olmak üzere mevcut tüm iOS beta sürümleri karşınıza gelecek. Buradan iOS 9 Beta sürümü altında yer alan menülerden iPhone/iPad/iPod modelinize uygun iOS yazılımını seçerek indirin.
  5. iOS 9 beta sürümünü indirdikten sonra iTunes’i kullanarak tam yedeklemenizi yapın.
  6. Masaüstünüze inen rar dosyası içerisindeki .ipsw uzantılı iOS 9 yazılım dosyasını masaüstüne çıkartın.
  7. iTunes’e bağlı olan iPhone’unuza kurulum yapmak için “Shift” ile birlikte “Güncellemeleri Denetlçe” seçeneğine tıklayın. Açılan ekrandan iOS 9 beta yazılımını seçin ve tamam deyin. Yükleme işlemi başlayacaktır.

Unutmayın, bu erken bir iOS 9 beta yazılımıdır ve kararlı değildir. Uygulamalarla uyum sorunu başta olmak üzere, sistemsel hatalarla, kilitlenmelerle ve kısmi özelliklerin çalışmaması sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda iTunes üzerinden başlangıçta yaptığınız tam yedeğinizi geri iPhone’unuza kurabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Kablosuz Şarj Teknolojisinde Yavaş Şarj Sorunu Olabilir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?