Apple’ın iPhone, iPad ve iPod cihazlarında kullandığı mobil işletim sistemi olan iOS 9’un kullanım oranları bugün itibariyle açıkladı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında düzenlenen etkinlikte iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modelleri ile birlikte tanıtılan iOS 9 bugün itibariyle %84 kullanım oranına ulaştı. Yani bütün iPhone, iPad ve iPod’ların %84’ü iOS 9’u kullanıyor.

Apple tarafından kullanıcılara dağıtıldığı günden itibaren bir çok soruna sebep olan iOS 9, sık sık verilen güncellemeler ile neredeyse sorunsuz bir işletim sistemi haline getirildi. Özellikle iOS 9.3 güncellemesinden sonra yaşanan aktifleştirme ve safari sorunlarından sonra Apple elini çabuk tuttu ve iOS 9.3.1 güncellemesini yayınladı. Hatta şuanda da iOS 9.3.2 Beta sürümünün testleri üzerinde çalışmalara devam ediyor. Diğer yandan ise Haziran ayı içerisinde WWDC 2016 etkinliğinde tanıtılacak olan iOS 10 Beta işletim sisteminin testleri tamamlanıyor.

ios 9 kullanım oranı

Öte yandan Android cephesinde ise durum pek parlak değil. iOS 9’un rakibi diyebileceğimiz Android Marshmallow yani Android 6.0 sadece %4.0 oranında bir kullanıma sahip. Buradaki en büyük sorun ise Android işletim sistemi kullanan cihazlar üreten akıllı telefon üretici firmaları kendi ürettikleri amiral gemisi modellerine bile Android 6.0 güncellemesini göndermekte sorun yaşıyorlar.

İLGİLİ HABER:  Kullanıcıların İOS 10 Hakkında Merak Ettikleri

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?