iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Tüm Gelişmeler

5
196

Apple’ın yayınladığı her iOS güncellemesinden sonra birde bu güncelleme ile ilgili Jailbreak işleminin çıkması bekleniyor. Ancak Apple’ın iOS 9 ile birlikte sistem açıklarını büyük bir çoğunlukla kapattı. iOS 9.3 ve iOS 9.3.1‘de kapatılan sistem açıkları, Jailbreak işleminin yapılmasını giderek zorlaştırıyor. Fakat yine de tam anlamıyla Jailbreak’in yapılmasını imkansızlaştırıyor diyemeyiz.

Geçtiğimiz ay içerisinde gelen bilgiler arasında iOS 9.2 ve iOS 9.3 sürümleri için Jailbreak işleminin Nisan ayı içerisinde yayınlanabileceğine dair söylentiler çıkmıştı. Bu söylentilerin hemen arkasından ise Nisan ayı başında bir web sitesi Jailbreak aracı yayınladığını ifade etmişti ancak bu Jailbreak aracı sadece 1 Nisan şakasıydı.

Bunun ardından ise gözler asıl Jailbreak aracını yayınlayacak olan Pangu ve TaiG gruplarına çevrildi. Özellikle PanGu ekibi, mart ayı içerisinde YouTube’da bir video yayınlamıştı ve bu videoda Jailbreak işlemini gerçekleştirebildiklerini gösteriyordu.

iOS Jailbreak İşlemi

Her ne kadar Jailbreak işlemi PanGu tarafından yapılmış olsa da bu aracı henüz yayınlanamadılar. TaiG tarafında ise bir süredir sessizlik sürüyor. Ancak TaiG’den de iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Beta aracının yayınlandığına dair bir bilgi geldi ve bu Beta Jailbreak aracı hakkında iOS 9.3.1 Jailbreak Beta – TaiG başlıklı yazımızda uzun bir şekilde bahsettik. Tabi ki bu Beta Jailbreak aracının gerçek bir Jailbreak işlemi yapmadığını, sadece bir test ürünü olduğunu söylemek gerek.

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Ne Zaman Çıkar ?

Şuanda bu konu hakkında kesin bir bilgi vermek çok zor ancak yine söylentilere dayanarak Jailbreak işleminin Nisan ayı içerisinde yapılabilir hale gelmesini bekliyoruz.

Jailbreak işlemi hakkında da biraz bahsetmek gerekirse, bu işlem iOS işletim sisteminin açıklarından yararlanarak sistemin yönetim yetkisine sahip olması diye tanımlayabiliriz. Böylece iPhone veya iPad’de sistemin sizin yapmanıza izin vermediği işlemleri yapabilir hale geliyorsunuz.

İLGİLİ HABER:  6.5 inç iPhone Sürprizleriyle Beraber Geliyor

iOS 9.3 – iOS 9.3.1 Jailbreak Hangi iPhone ve iPad Modellerinde Çalışacak ?

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Güncellemelerini kurabildiğiniz tüm iPhone ve iPad modellerinde kullanabileceğiniz Jailbreak işlemi sayesinde, App Store’daki ücretli uygulamaları da ücretsiz indirebileceksiniz.

iOS 9.3 Jailbreak Yapma

iOS 9.2 Jailbreak Çıktı Mı ?

Malesef iOS 9.2 sürümleri içinde Jailbreak aracı henüz çıkmadı. Ancak iOS 9.2 versiyonlarına Jailbreak çıkmadan önce iOS 9.3 versiyonlarına Jailbreak çıkacağını tahmin ediyoruz. Çünkü iOS 9.3 güncellemesi ile gelen bir çok yenilikle birlikte aslında bir çok hata ve sistem açığı da dağıtılmış oldu.

iOS 9.3’ün ilk çıktığı günleri hatırlayacak olursanız, iPhone’u etkinleştirme hatası, Safari’de bağlantıları açamama hatası ve ana menü de kilitlenme gibi bir çok hata ile karşılaşıldı. Bu hataların sebepleri ise aslında arkasında yatan sistem açıklarından kaynaklanıyor. Bu sistem açıklarının kullanılması ile birlikte Jailbreak işleminin yapılması da kolaylaşıyor.

Hangi iOS Sürümüne Jailbreak Yapılabilir ?

Şuanda PanGu ekibi tarafından yayınlanmış olan iOS 9.0 ve iOS 9.1 sürümleri için Jailbreak yapılabilir durumda. Ancak şuanda bu iOS sürümlerinde çok fazla kişi kalmadığı için bu Jailbreak işlemlerinin de yapılması bir anlam ifade etmiyor diyebiliriz.

Yine de eğer iOS 9.0 veya iOS 9.1 sürümlerinden birisini kullanıyorsanız PanGu’nun web sitesine buraya tıklayarak gidebilir ve Jailbreak işlemini yapabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Jailbreak işlemini tanımlarken lütfen ücretli uygulamaları ücretsiz yükleme gibi kul hakkı/emek hırsızlığına sebep olacak ancak toplumumuzda gayet normalleşmiş gibi bir algı oluşturmayalım. Jailbreak işlemi telefonun arayüzünü düzenlemek için kullanılmalı, cydia üzerinden kuracağınız tweakleri de yazılımcısından satın olarak yükleyin lütfen.. CRACK hayatımıza girdi gireli uygulamalarında değeri ve bereketi kalmadı. Yıllardır uygulamaları/oyunları crackleyerek ücretsiz sahip olmanın marifet olduğunu sanan birisi olarak bu yazıyı yazıyorum arkadaşlar. Ama biraz hassas düşündüğümüzde bu hassasiyetlere ihtiyacımızın olduğunu fark edeceksiniz…Herkese İyi günler iyi çalışmalar.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?