iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Bekleyenlere, Dikkat !

2
180

Apple’ın iOS 9.3 ile birlikte güvenlik tedbirlerini bir hayli arttırdığının farkındayız. Ancak yine de iOS 9.3 sürümlerinde ki sistem açıklarının devam ettiğini de biliyoruz. iOS 9.3 sürümünün yayınlanmasının hemen arkasından iOS 9.3.1 yayınlanmasının sebebi de zaten bu sistem açıkları. Ancak, tüm bu sistem açıklarına rağmen neden hala iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak araçları yayınlanmadı soruları gelmeye devam ediyor.

Apple hali hazırda iOS 9.3.2 Beta sürümler üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Şuanda iOS 9.3.2 için Beta 4 sürümü kullanılabilir durumda. Neredeyse son beta diyebiliriz yani, bundan sonra yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde Apple’ın iOS 9.3.2 güncellemesini dağıtmasını bekliyoruz. Ancak yeni bir güncellemenin yaklaşmasına rağmen halen daha PanGu ve TaiG ekipleri sessizliklerini korumaya devam ediyorlar.

Daha önceleri İtalyan hacker Luda Tudesco’nun iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak aracını ürettiğini ve bunun çalışan bir videosunu internette paylaştığını dile getirmiştik. Tudesco bu Jailbreak aracını tamamlamasına rağmen bu aracı internette dağıtmayacağını da açıklamıştı. İtalyan hackerın bu aracı dağıtmamasının tek sebebi ise Apple’ın ile anlaşmış olması olabilir. Tabi ki ortada bir kesinlik yok ancak tahminler bu doğrultuda.

Diğer yandan hala daha PanGu ve TaiG ekiplerinden ses çıkmaması da akıllara aynı soru işaretlerini getiriyor ve acaba bu iki ekipte Apple ile anlaşmış olabilirler mi ve sistem açıklarını bulup Apple’a parayla satıyor olabilirler mi ? Sorusu akıllara geliyor.

Sahte Araçlara Dikkat Edin

Bu sırada da internette bazı fırsatçılar iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak aracının çıktığını ve bunu yükleyebileceğinizi iddia ediyorlar. Bu noktada dikkatli davranmanız gerekiyor çünkü piyasada gerçek bir Jailbreak aracı bulunmuyor. Yüklenen sahte Jailbreak araçları ise cihazınıza virüs bulaştırabiliyor ve tüm kişisel bilgilerinizi tehdit edebiliyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Destek Uygulamasını Yayınladı

Neden Jailbreak Bekliyoruz ?

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak araçlarını beklemenizdeki tek sebep ücretli olan uygulamaları ücretsiz bir şekilde iPhone ve iPad’e yüklemek ise bunu vShare yardımıyla da yapabilirsiniz, vShare hakkında daha fazla bilgi için için buraya tıklayabilirsiniz.

Aynı zamanda bir de Jailbreak aracına alternatif bir araç daha bulunuyor ve bazı Tweakleri cihazınıza kurmanıza izin veriyor. Bu aracın adı da MoJo, alternatif jailbreak aracı hakkında daha fazla bilgi almak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Aracı Çıkmayacak Mı ?

Bu soruya verilebilecek kesin bir yanıt malesef yok. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var ki, iOS 9.1 için Jailbreak uygulaması çıktığında neredeyse tüm Apple kullanıcıları iOS 9.2 sürümünü kullanıyorlardı ve iOS 9.1’e geri dönüş mümkün değildi.

Eğer ben yeni gelecek özellikleri istemiyorum, sadece Jailbreak istiyorum diyorsanız sakın yeni çıkacak iOS güncellemelerini cihazınıza yüklemeyin.

2 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar TaiG ve Pagu ekibi son sürüm iOS için jailbreak çıkartmayı planlıyorlar. Yazdığınız gbi nerdeyese son betaya gelmiş bir iOS 9.3.2 var ve jailbreak ekipleri Jailbreak açığının hemen fix yememesi için bu aracı şu an için paylaşmıyorlar. Ayrıca iOS 9 ailesinin son üyesi 9.3.2 olacağı için 9.3.2 öncesi bütün sürümler jailbreak alabilecek. Yani telaş etmeyin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?