iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Bekleyenler, Bunlara Dikkat

4
138

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak aracı PanGu ve TaiG ekipleri tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Hatta son basamaklarında diyebiliriz, çünkü gün geçtikçe YouTube’da yeni bir Jailbreak aracı videosu görür olduk. Öte yandan ise Apple, Jailbreak aracının çıkmasını engelleyebilmek adına çalışmalarına devam ediyor. Apple, bugün itibariyle iOS 9.3 sürümüne geri dönüşleri kapattı. Ancak bu iOS 9.3 Jailbreak aracı çıkmayacak anlamına gelmiyor.

Apple eski iOS sürümlerinde kalan kullanıcılarının güvenliklerini korumak için iOS’da geri dönüş imzalarını kapatıyor. Özellikle iOS 9.3 sürümüne geri dönüşlerin kapatılması çok hızlı oldu çünkü, iOS 9.3’de bir çok sistem açığının bulunduğunu Apple’da biliyor. Bu sistem açıklarından faydalanan hacker grupları ise Jailbreak aracını tamamlayabiliyorlar.

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak

iOS Jailbreak Bekleyenler Güncelleme Yapmalı Mı ?

iOS 9.3 Sürümde kalan ve Jailbreak aracı bekleyenlere kesinlikle güncelleme yapmalarını tavsiye etmiyoruz. Çünkü hacker gruplarının iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 sürümleri üzerinde çalışma yaptıklarını biliyoruz. Ancak bu Jailbreak aracı sadece iOS 9.3’de bulunan bir sistem açığından yararlanarak yapılmış olabilir ve bu sistem açığı iOS 9.3.1 sürümü ile kapatılmış da olabilir.

Uzun lafın kısası, iOS 9.3 Jailbreak aracı çıkabilir ancak aynı zamanda iOS 9.3.1 Jailbreak aracı yayınlanmayabilir. Bu sebepten dolayı ne kadar eski iOS sürümünde beklerseniz o kadar iyi diyebiliriz. Çünkü, en son PanGu ekibi tarafından hiç beklenmedik bir şekilde iOS 9.1 Jailbreak aracını çıkarmıştı ve iOS 9.1 sürümünde neredeyse hiç kimse kalmamıştı. Dolayısıyla bu Jailbreak aracının yayınlanması hiç bir anlam ifade etmiyordu.

iOS Güncellemesi Otomatik Gerçekleşebilir

Bu konuda iOS 9.3 Jailbreak aracını bekleyen kullanıcıların dikkatli olmasında fayda var. Çünkü cihazları otomatik olarak iOS 9.3.1 sürümüne yükseltme yapabilir. iOS 9.3’e geri dönüşler kapatıldığı içinde bir kere yükseltme işlemi yapıldıktan sonra geri dönüşü imkansız olabilir. Bu sebepten dolayı Jailbreak aracının yayınlanmasını bekleyenlerin dikkatli olmalarında fayda var.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 32 GB Modelinin Performans Testleri Şaşırttı

iOS Cydia

Bir diğer yandan ise Apple, iOS 9.3.2 Beta sürümü üzerinde çalışmalarına devam ediyor. iOS 9.3.2 sürümünün yayınlanması da an meselesi olabilir. Apple eğer iOS 9.3.2 sürümünü yayınlarsa, bu PanGu ve TaiG ekiplerini zor durumda bırakabilir. İki ekibin uzun bir süredir üzerinde çalıştıkları iOS 9.3 Jailbreak ve iOS 9.3.1 Jailbreak araçları işe yaramaz hale gelebilirler.

Kısacası Jailbreak aracını bekliyorsanız güncelleme yapmanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz.

4 YORUMLAR

  1. Alakası yok… Millet ios 9.3’ün hatalı sürümüne olur da kazara döner diye imzaları toptan kapattı. Çağrı merkezleri ios 9.3 şikayetleriyle dolup taşmasın diye.

    İmzaların kapanmasının jailbreak ile ilgisi yok.

    Jailbrak çıkacaksa eğer, apple’ın parasında gözü olmayan bir hacker/hacker grubu tarafından çıkacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?