iOS 9.3.5.1 Güncellemesi Nasıl Yüklenir?

0
104

Birçok kişi yazılım güncellemelerini takip etse de yükleme konusunda bazen ağ, bazen pil ve bazen zaman sorunlarından ötürü erteliyor. Oysa iOS 9.3.5.1 güncellemesi yayınlandı ve bunu yüklemek için güncellemelerinizi açık tutmanız yeterli. Üstelik bu kez ciddi güvenlik açıklarının kapatılmasıyla beraber gelen bu güncellemenin mutlak suretle yüklenmesini öneriyoruz.

iOS 9.3.5.1 güncellemesini yüklemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi kısmından ilgili güncellemeyi yüklemeniz mümkün. Aynı zamanda bu güncellemeyle cihazınızda güvenlik anlamında ciddi değişimler olacağını söylemeliyiz. Uzun süredir gündemde olan ve birçok kişinin endişelenmesini sağlayan bu güvenlik açığı kişinin özel hayatını fazlasıyla tehdit ediyordu.iOS-9-3-5-1-Guncellemesi-Nasil-Yuklenir

iOS 9.3.5.1 Güncellemesi Neden Bu Kadar Önemli?

Diğer iOS güncellemeleri gibi sistem açısından daha komplike bir çalışma sağlayarak performansı arttıracağı kesin. Ancak güncellemenin temel içeriğinin bir süredir gündemde olan bir açığı kapatmak olduğunu buradan vurgulayalım. NSO Group adında, şu sıralar değeri 1 milyar doları aşan şirketin binlerce iPhone’a sızdığı haberi büyük bir sükse yapmıştı. Şirket edinilen bilgilerin ise stratejik hamleler için devletlere ve büyük şirketlere satıldığını yalanlamadığı gibi kabulde etmedi.

Bu açık iOS 10 betaları ile public sürümlerde fazlasıyla göz önünde dururken iOS 9.3.4 içinde kaçınılmaz bir hal alıyordu. Dolayısıyla Apple yayınladığı güncellemeyle açığı kapattığını bildirdi. Peki herkesin merak ettiği iOS 9.3.4 açığı hangi güvenilirlik detaylarını kapsıyordu?

iPhone 9.3.4 Güvenlik Açıkları

iPhone 9.3.4 açığı cihazın birçok fonksiyonunu kullanma şansı tanıyor. Özellikle de kamera, mikrofon ve buna benzer aksamları kontrol edebilen yazılım bir link aracılığıyla dağılıyor. Bazen bir güvenlik firmasından, bazen Apple’dan bazen ise farklı bir mecradan gelen link kurbanın cihazına atılarak tıklanması sağlanıyor. Tıkladığınız link ise kullandığınız iOS sürümünü açıklarını kullanarak cihazınızı ele geçiriyor.

İLGİLİ HABER:  Bir iPhone 4 Mucizesi Daha Gündem Olmayı Başardı

Arama kayıtlarınızdan tüm mesajlarınıza kadar uzanan bu ele geçirme işleminin özel hayata doğurabileceği sorunlar ise tartışmasız. Dolayısıyla geç kalmadan iOS 9.3.5.1 güncellemesi ile cihazınızı en yüksek güvenilirlik seviyesine taşıyın. Aynı zamanda güncellemeleri almakta gecikmeyin. Eğer eski sürümleri kullanıyorsanız mutlaka güncel sürüme geçin. Çünkü bu şirketler edindikleri bilgiler üzerinden milyonlarca dolar kâr elde ederken yaşamınızı etkileyecek bir problemin kurbanı olabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?