Apple yazılımlarını daima güncel tutan, her zaman güvenilirliği ve işlevselliği üst noktalara çıkartan bir firmadır. Bunu her seferinde göstermekten de çekinmediğini halen daha görüyoruz. iOS 9 ile yaşanan sorunlar her ne kadar iOS 9.3 ve 9.4 sürümlerinde giderilmeye çalışılsa da aslında yeni beklentiler hep iOS 10’a yöneldi. Zira birçok kalıplaşmış problemi iOS 10 yenilikleri ile ortadan kaldırmak çok daha mantıklı görünüyordu.

iOS-9-3-4-Surumunde-Yasanan-Sorunlar-iOS-10-un-Sansini-ArttiriyorGünümüze baktığımızda iOS 10 Beta 5 dahi çıkmışken artık yavaş yavaş nihai sürüme yaklaştığımızın ayak seslerini duyuyoruz. Geçmişe doğru baktığımızda ise iOS 9x sürümleri ile hayatımıza tebelleş olmuş problemleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Aşırı yüksek pil tüketimi
  • WiFi ve Hotspot bağlantılarda kopma ve bağlanamama
  • Apple Müzik entegrasyon sorunları
  • Fotoğrafların farklı platformlara senkronizasyonu sırasında yaşanan problemler
  • Bluetooth ile ilgili kısmi sorunlar
  • Touch ID gibi önemli bir işlevin yaşattığı aksaklıklar

Mantıken bakıldığında sanki iOS 9.4 ile birçoğunun üstesinden gelinmiş gibi görünüyor. Fakat şunu söylemeliyiz ki tamamıyla iyileştirme olarak gösterilebilecek bir atılımla şu sıralar bunları yaşamamaktayız. iOS 10 tasarruf modunun büyük ölçüde pil sorunlarını ortadan kaldıracağını düşünmekteyiz. Bir bakıma bu sorunlar arasında bulunan batarya problemi içlerinde en dikkat çekeniydi.

Diğerlerinin genelinde yaşanan bağlantı problemlerinden kaynaklanan aksaklıklar olduğunu söylemek mümkün. Bunların düzeltilmesi için iOS 9 ile alınan önlemlerin daha iyi bir şekilde iOS 10’a entegre edilmesi gerekiyor. İlk beta sürümünde özellikle pil konusunda sınıfta kalınsa da Apple geliştirme işlemlerini sürdürdükçe istediği sonuçları almayı başarıyor.

iOS 10 ile beraber tıpkı eskiden olduğu gibi sıkıntısız, sorunsuz, maksimum güvenlikli bir işletim sistemine kavuşarak Apple kullanmanın ayrıcalığını sonuna kadar hissedeceğiz. iPhone 7 ile birlikte fazlasıyla adından söz ettireceğinden ise hiç şüphemiz yok. Verimli geçen beta süreçlerinin ardından final sürümünün yayınlanmasıyla şuan gösterilen ilginin kat ve kat fazlasını alacaktır. Son gelen detaylarla yeni emojilerden güvenliği arttıran detaylara, uygulama bütünlüğünden daha senkronize bir çalışmaya kadar hem performans hem iç donanım yönünden harika bir gelişim sağlayacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?