iOS 9.3.3 Pangu Jailbrek nasıl yapılır?

0
174

Ünlü hacker Luca Todesco, kamuoyuna jailbreak’i yeniden etkinleştirmek için web tabanlı bir araç yayınladı ve 9.2-9.3.3 için en yeni Pangu sertifikasyon sorunu yaşamayan bir jailbreak aracı yayınladı.

iOS 9.3.3 Pangu Jailbrek’in nasıl kullanılacağına başlamadan önce, yayınlanmasından bu yana gerçekleşen birkaç olay var. Bunları anlatalım.

 

Öncelikle, Todesco, web sitesini, saldırılara karşı bir önlem olarak http yerine https olarak güncelledi. Ayrıca, aracın kendisi için küçük güncellemeler yaptı, respring kodunu Pangu’un (daha az güvenilir olduğunu ancak daha temiz olduğunu iddia eden) bir sürümünü kullanmak ve HTML5 web uygulaması önbelleklemeyi etkinleştirmek için değiştirdi. Bu son gelişme ile web sayfasını iOS’da açarsanız, hemen önbelleğe alınacaktır; yani, daha sonraki bir tarihte herhangi bir İnternet bağlantısı olmadan bu sayfayı kullanabileceksiniz. Bu çok kullanışlı bir güncelleme olmuş.

Pangu’un onaylama kodunun kullanılması, görünüşte eriştiği görünen Pangu9.3.3 SDK’sinin yeni bir sürümünü kullandığından, Todesco ve Pangu ekibi arasındaki bazı işbirliği düzeyini ortaya koyuyor. Bu SDK sayesinde, cihazdaki blokları kaydetmek ve cihazları indirgemek gibi gelişmiş birçok araç için gerekli olan “host_get_special_port” adlı bir “tfp0” yama etkinleştirildi.

Gereksinimler

* Daha önce Pangu 9.2-9.3.3 aracıyla jailbreak edilmiş bir 64-bit cihaz (iPhone 5s ve sonrası).
* İnternet bağlantısı (sadece ilk kez).

iOS 9.3.3 jailbreak nasıl kullanılır?

1) Cihazınızın “jailbroken modunda” olmadığından, yani Pangu uygulamasıyla yeniden başlatılmadığından ve yeniden etkinleştirilmediğinden emin olun.

2) Mobil Safari’yi açın ve aşağıdaki URL’yi ziyaret edin:

Https://jbme.qwertyoruiop.com

Unutmayın, bu yalnızca tek başına Safari uygulamasında çalışır. Uygulama içi tarayıcılarda çalışmaz. Bağlantıyı bir uygulama (örneğin, Twitter veya Reddit) açmaya çalışmak, yalnızca boş bir ekran gösterir.

3) Sayfadaki “go” düğmesine basın ve sayfa “doing it” ile yanıt verirken bekleyin.

4) Açılır pencere göründüğünde, açılır pencereyi kaldırmak için talimatları izleyin ve ardından cihazınızdaki ekran kapanma / kilitleme düğmesine basın.

5) Cihaz respring sırasında tepkisizleşecektir. Lütfen bunun Pangu uygulamasıyla olduğundan daha uzun sürdüğünü ve ilerledikçe hiçbir Apple logosu veya animasyonu gösterilmeyeceğini unutmayın; sabırlı olun.

İLGİLİ HABER:  iOS 12 Beta'dan iOS 11.4'e kayıpsız downgrade nasıl yapılır?

6) Cihaz tekrar çalıştığında tekrar jailbreakli olmalı. Seçtiğiniz tweaks’lerin herhangi birinin çalışıp çalışmadığını kontrol ederek doğrulayın.

7) Safari’yi tekrar açın ve aracın sayfasını tekrar ziyaret edin. Üzerine geldiğinde, ekranın altındaki “Paylaş” düğmesine basın ve “Ana Ekrana Ekle” yi seçin. Bunun için bir ad seçin ve sağ üst köşedeki “Ekle” ye basın. Sayfa gelecekte daha kolay kullanım için Ana ekranınıza bir simge olarak eklenir ve yukarıda belirtildiği gibi İnternet olmadan kullanılabilir.

Yama eklemek

Todesco, bu aracın mimarı olmamasına rağmen aracın serbest bırakılmasının güvenlik açığının bilgisini daha yaygın hale getirdiğinin farkında. Sonuç olarak, insanlar görünüşte zararsız web sitelerindeki güvenlik açığından, bilgi sahibi olmadan cihazlarınıza saldırabilir. Bu nedenle, aracıyla birlikte, aracının kullandığı hassasiyete karşı koruma sağlayacak bir yama çıkardı. Pangu 9.3.3 jailbreak aracı ile jailbreak yapan olan herkesin bu yamayı derhal kurması önerilir. Jailbreak durumundayken sizi saldırılardan korur ve isterseniz kaynak kodu serbestçe incelenebilir.

Yamayı yüklemek için
1) Cydia’yı başlatın ve “Kaynaklar-Sources” sekmesine gidin.

2) Sağ üstteki “Düzenle-edit” düğmesine basın ve ardından sol üstte “Ekle-add” ye tıklayın.

3) Açılan alanda, aşağıdaki repo URL’sini girin (exploit web sayfasıyla aynı):

Https://jbme.qwertyoruiop.com/

4) Todesco’nun reposunu eklemek için “Kaynak Ekle-add source” düğmesine basın.

5) İşlem bitince, “jbmepatch” i aramak için Cydia’nın arama sekmesini kullanın ve seçin.

6) Paket sayfasında, sağ üst köşedeki “Yükle” düğmesine basın ve yüklemek için sağ üstteki “Onayla” düğmesine dokunun.

7) Kurulum tamamlandığında, respring için “Restart SpringBoard” düğmesine basın ve yamayı etkinleştirin.

8) İşlem bittikten sonra Todesco’nun aracını tekrar kullanmaya çalışarak yamayı test edebilirsiniz.

Yamanın yalnızca jailbreak durumundayken cihazınızı koruyabileceğini unutmayın. Cihazınızı yeniden başlatırsanız, jailbreakMe veya Pangu uygulamasıyla jailbreak’inizi yeniden etkinleştirene kadar yama tarafından korunmazsınız; bu nedenle jailbreak modunda iken hangi URL’leri ziyaret ettiğinize dikkat edin. Tıpkı JailbreakMe aracı 32 bitlik aygıtlarda çalışmaz. Bu yüzden 32 bitlik bir aygıta yüklemeyi denemeyin.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?