iOS 8.3’le Gelen Yeni Özelliklere Daha Yakından Bakın

0
3084

Apple tarafından mobil cihazlar için geliştirilen iOS işletim sistemi her geçen gün daha stabil ve kullanışlı oluyor. iOS 8 gelmesiyle birlikte tasarımsal olarak yenilikler getiren ana sürüm, 8.3 güncellemesiyle birlikte kullanıcılara 55 hata düzeltmesi ve performans artışı sunuyor. Fakat Türk kullanıcılarının yıllardır beklediği Siri özelliği iOS 8.3 ile birlikte kullanıma sunuldu.

Türkçe Siri uzun süredir beklenmekteydi. Kimilerine göre iOS 9 ile birlikte gelicek söylentilerinin yanında, iOS 8.3 beta 2 ile birlikte ortaya çıkmıştı. Beta sürümü ile birlikte birçok kullanıcının deneme fırsatı bulduğu iOS 8.3, tam sürümüyle birlikte tüm Türk iOS kullanıcılara sunulmuş oldu. 

1) Türkçe Siri

Uzun bir süredir iOS platformunda kullanınlan kişisel asistan Siri iOS 8.3 ile birlikte Türkçe seçeneğine niyahet iOS’teki yerini aldı.

Her ne kadar tam sürüm olarak kullanıcılara sunulmuş olsada zaman içinde gelişerek birçok sorumuzu cevapsız bırakmayacak ama başlamış olması bile sevindirici bir durum olduğunu belirtmek gerek. 

2) Daha Fazla Emoji

iOS 8.3’ün getirdiği bir diğer yenilik ise yeni emojiler dikkat çekiyor. İlk başta sadece sarı renge bürünmüş sıradan emojiler gibi gözüküyor olabilir fakat daha fazlası var. Klavyediki emojilere ulaştığınız zaman gülen surat ifadesine basılı tuttuğunuzda birnevi yeni renk seçeneği açılıyor ve içerisinde 6 farklı renk tonuna sahip oluyorsunuz.

Bunun sebebi ise dünyada yaşayan ve farklı farklı renk tonlarına sahip insanların olduğunu düşünebiliriz. Yani bu noktada Apple, insanlara ait ayrımcılık noktasında herkese saygı duyduğunu belirtmiş. Ayrıca yeni gelen emojiler arasında eşcinsellik ve diğer tercihler için de kullanılabilecek yeni emojiler göze çarpıyor. 

3) Carplay

iOS 8.3 güncellemesiyle birlikte bir diğer dikkat çeken özellik ise CarPlay desteği sunması dikkat çekiyor. Ama bu sefer farklı olarak kablosuz seçeneği sunuyor olması. Yani CarPlay desteği sunan araçlarda bağlantı kurmak için artık kablo yerine wireless ile birlikte bağlantı sağlayabileceksiniz. 

İLGİLİ HABER:  iOS 10.2 Yalu Jailbreak'e güncelleme geldi. Artık daha çok cihazı destekliyor!

4) iMessage Spam Filtreleme

Bir diğer yenilik ise iMessage’da tanımadığınız numaralardan veya kişilerden gelen mesajları spam olarak kaydedebilecek olmanız. Yani sonuçta Apple ID’nizi bilen herhangi biri tarafından atılabilecek mesajlar canınızı sıkabilir. İşte bunun engellemenin yolu istenmeyen mesajlarınızı bir daha gelmemesi üzerine silebilirsiniz.

Bunu yapabilmek için Ayarlar menüsünden Mesajlar sekmesine girmeniz. Orada yeni eklenen Bilinmeyen Gönderileri Filtrele seçeneğini işaretleyerek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

5) Ücretsiz Uygulamaları Şifre Girmeden İndirme

Bildiğiniz üzere iPhone’da her uygulama indirmede şifre soruyor. Bazı kullanıcılar bu durumun güvenli olduğunu düşünse de özellikle ücretsiz uygulamalar için şifre girmek bir süre sonra can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Bunu fark eden Apple, artık ücretsiz uygulamarda kullanıcıya şifre sorup-sormayacağı ile ilgili imkan sunuyor. Eğer isterseniz App Store üzerinden indireceğiniz ücretsiz uygulamalarda şifre sorma sorununu kapatabilirsiniz.

Ücretsiz uygulamalarda şifre sorunu için Ayarlar’a giderek iTunes ve App Store sekmesini seçeceksiniz. Orada yeni eklenen Ücretsiz indirmeler bölümünü göreceksiniz. Orada işaretli olan Şifre Sor kısmındaki işareti kaldırdığınız zaman  artık ücretsiz uygulamaları şifre sorunu olmadan olmaksızın indirebileceksiniz.

Şimdilik dikkatimiz çeken bu 5 özellik olabilir fakat belirtmek gerekirse aralarında elbette en önemlisi Türkçe Siri. Hatta zaman geçtikçe karşılıklı diyaloglarda anlaşmaya başladığınızda çok işinize yarayacağını göreceksiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?