Apple’ın 21 Mart tarihinde tanıttığı ve 31 Mart tarihinde kullanıcılarına ulaştırdığı 4 inçlik yeni modeli olan iPhone SE‘de ve geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıttığı iPhone 6S modellerinde 2 GB Ram kullanıyor. Bu iki iPhone modeli hariç diğer iPhone’larda ise 1 GB Ram kullanılıyor ve bu ram kapasitesi iOS 9.3 ile yetersiz hale geliyor.

Bu ram farkı bariz bir şekilde Safari kullanımı sırasında ortaya çıkıyor. Örneğin 1 GB Rame sahip iPhone 6 modeli ile 2 GB Ram kapasitesine sahip iPhone 6S modeli karşılaştırıldığında, iPhone 6 modelinde ram yeterli olmadığı için Safari’de ki sekmeler arasında geçişlerde sorunlar yaşanabiliyor. Ancak iPhone 6S modelinde Safari’de takılmadan kolaylıkla dolaşabiliyorsunuz.

Bu fark sadece Safari’de değil, diğer uygulamalarda da gözle görülebiliyor. iPhone 6 ve daha eski iPhone modellerinde uygulamalardan çıktığınızda ve tekrar giriş yapmak istediğiniz uygulamanın tekrardan yüklenmesi söz konusu olabiliyor.

2 GB Rame Özel Farklı Özellikler

iOS 9.3 Güncellemesi ile birlikte 2 GB Ram kapasitesine sahip olan cihazlara özel bazı özellikler de geldi. Örneğin 1 GB Ram kapasitesi iPad modellerinde Split View özelliği çalışmazken, bu özellik sadece 2 GB Ram kapasitesine sahip iPad modellerinde çalışıyor.

iOS 10 2 GB Ram İsteyebilir

Haziran ayında tanıtılması beklenilen iOS 10 işletim sisteminin ise bazı özelliklerinin 2 GB Ram kapasitesine sahip cihazlarda çalışması bekleniyor. Her ne kadar şuanda iOS 10’un sahip olacağı özellikler konusunda bir sızıntı bulunmasa da, Apple’ın bu yönde bir geliştirme izleyeceği tahmin ediliyor.

Yani bundan sonra ileriye dönük daha uzun süreli olarak kullanmak istediğiniz bir iPhone modeli satın almak isterseniz bu modelin 2 GB Ram kapasitesine sahip olmasını tavsiye ederiz. Yani yeni iPhone satın almak isteyenler tercihlerini iPhone SE veya iPhone 6S modellerinden yana yapabilirler.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?