iOS işletim sisteminin serüvenini anlatmaya kalksak, sayfalarca yazı hazırlamak gerekebilir. iOS 14 sürümüne kadar uzanan süreç etkileyici. Şimdilerde bu sürecin değişeceği ve iPhone OS döneminin başlayacağı ortaya çıktı.

Bir hevesle iOS 14 işletim sistemini bekliyoruz ama beklediğimiz işletim sistemini hiç görmeyebiliriz. Bunun yerine isimlendirme değişebilir ve yeni bir dönem başlayabilir. İddiaların kaynağı oldukça güçlü olduğundan şimdiden bu iddia çok konuşulmaya başlandı bile.

iPhone OS Gelecek mi?

WWDC 2020 etkinliğinde iPhone akıllı telefonlar için yeni bir işletim sisteminin geleceği kesin. Burada bir değişiklik yok. İşletim sisteminin iOS 14 olacağını biliyoruz çünkü seri böyle devam edecek. Fakat Apple kaynakları içerisinde sağlam adreslerden biri olan Jon Prosser, iOS döneminin isimlendirme açısından biteceğini söyledi.

Daha evvel benzer bir durum yaşandı. iPad tabletlerinde kullanılan işletim sistemi iOS işletim sistemiydi. Fakat bu değişerek iOS işletim sisteminin yerine iPadOS işletim sistemi olarak isimlendirildi.

Bakın: iOS 14 Yenilikleri Neler? Bilinen Özellikler

Açıkçası çok bir değişiklik olmadı. Birkaç farklı özelleştirme ve isim değişikliği dışında genelde beta testleri de beraber devam etti ama sonuç olarak iPad işletim sistemi iOS işletim sisteminden ayrılmış oldu.

Başka bir örneğe baktığımızda Apple’ın akıllı saati göze çarpıyor. Akıllı saat Apple Watch olarak isimlendirilmiş ve işletim sistemi de watchOS olarak adlandırılmış. Yine ürün bazında isimlendirme var.

Jon Prosser bu yapının genel strateji olarak belirleneceğini söylüyor. iPhone için de kendi adıyla isimlendirilmiş bir işletim sistemi kullanılması, bazı değerlerin değişmesi anlamına geliyor. Apple’ın nasıl bir marka değeri varsa iOS işletim sisteminin de bir marka değeri var.

Böyle bir değişimin olması, bir markanın değişmesi ve yenilenmesi demek. Ayrıca iPad için ayrı Apple Watch için ayrı ve iPhone için ayrı isimlendirmeler, her cihaz için özelleştirilmiş bazı yeniliklerin gelebileceğini de işaret ediyor.

İLGİLİ HABER:  iMessage, iOS 14 İşletim Sistemiyle Değişecek

Diyeceksiniz ki iPad ve Apple Watch için bu durum zaten geçerli. Biz de diyoruz ki iPhone için de geçerli olabilir. Ayrıca şunu da unutmamak gerekiyor ki iOS öncesinde zaten böyle bir isimlendirme vardı.

Başta sadece isimlendirme değişecek gibi dursa da yeni dönüşümle beraber sistemsel olarak da değişen dengeler görmek sürpriz olmaz. Herkes gibi biz de izleyip göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?