iOS 14 işletim sistemi için aylardır beklenen an geldi. iPhone akıllı telefonlarını aha ileriye taşıyacak olan işletim sisteminin güzel özellikleri var. Hiç uzatmadan doğrudan yenii işletim sisteminin özelliklerine bakalım.

iOS 14 Tüm Özellikleri

Özelliklere bakmadan önce şunu söylemiş olalım ki isim değiştirilmedi. iOS yerine iPhoneOS isimlendirilmesi yapılacağı söyleniyordu ama öyle olmadı. İsim iOS olarak devam etti.

iOS 14

Uygulama Kütüphaneleri Özelliği

Arayüzde değişiklikler var. İlk değişiklik uygulama klasörleri. Artık uygulamalar en yakın uygulamalara göre otomatik olarak klasörlenecek.

Mesela oyunlar bir klasörde yer alacak, hava durumu ile ilgili olan uygulamalar bir klasörde yer alacak ve benzeri bir uygulama kütüphanesi özelliği olacak. Bu kütüphaneler içerisine girerek, tek dokunuşla istediğiniz uygulamayı açabileceksiniz.

Resim İçerisinde Resim Özelliği

iOS 14 resim içerisinde resim modunu destekleyecek. Android işletim sisteminde zaten kullanılan özellik, artık iPhone akıllı telefonlarına da getirilecek. Bir yandan video oynatırken bir yandan diğer uygulamalarda gezinti yapabileceksiniz.

iOS 14

İstediğiniz an ekranda bir resim boyutunda video görüntülenecek ve bir yandan işlerinizi yaparken bir yandan videoları izleyebileceksiniz.

Yeni Siri

Siri önemli değişiklikler alıyor. Siri’yi kullandığınız zaman artık bütün ekranda karşınıza çıkacak. Siri artık görsel olarak da daha iyi.

Mesela bir uygulamayı açmak istediğiniz zaman, Siri’ye bunu söylüyorsunuz. Ana ekranda Siri simgesi bu komutla beraber büyüyor ve istediğiniz uygulama açılıyor. Siri arayüzü de yeniden geliştirilmiş durumda.

iOS 14

Siri’nin bir diğer yeniliği ise sesli mesajları olacak. Artık Siri sadece yazılı mesajlar değil sesli mesajları da gönderebilecek.

Bunun yanında dil konusunda da daha iyi bir yapay zeka olacak. Ek bir çeviri uygulamasıyla beraber Siri birçok dile çeviri yapabilecek. Toplamda 11 farklı dilde çeviri yapılabilecek.

Mesajlar Özelliği

Mesajların kullanım oranını açıklayarak tanıtım başladı. Mesajların kullanım oranının %40’a ulaştığı açıklandı.

iOS 14

iMessage uygulamasında artık mesaj sabitleme özelliği olacak. İstediğiniz görüşmeleri sabitleyebileceksiniz. Bunu sınırsız olarak yapabiliyorsunuz. Sayı sınırlaması olmayacak.

İLGİLİ HABER:  iOS 11.2.5 Beta 3 Geliştiriciler için Yayına Açıldı

Mesajlardaki animoji ve memojiler için güncellemeler de var. Daha fazla memoji karakteri ve daha özel memojiler bulunuyor.

Apple Maps

Apple Maps uygulaması için 3 boyutlu haritalama özelliğinin geliştirileceği söylendi. Bu özelliği daha iyi kullanmak için yeni bir arayüz kullanılmış durumda. 3 boyutlu harita özelliğinin birkaç ülke için açılacağı da duyuruldu.

Bunun yanında haritalar artık gittiğiniz bölgeler hakkında size bilgiler sunabilecek. Bulunduğunuz konum için bilgilendirmelere ulaşabileceksiniz.

Haritalar bisiklet sürücüleri için de güzel bir yenilikle geliyor. Artık kullanıcılar bisiklet ile ne kadar yol aldıklarını, ne kadar hızla gittiklerini görebilecekler ve bisiklet sürüşü hakkında anında bildirimler gösterilecek.

Elektrikli araçlar için de bir yeniliğimiz var. Artık iOS 14 haritalar uygulaması içerisinde elektrikli araçlarınızı nerede şarj edebileceğinizi öğrenebileceksiniz. Elektrikli şarj noktaları da haritadaki yerini alacak. iOS 14 özellikleri için bu güzel bir artı olacak.

Widget Kullanımı Başladı

iOS 14 ile ekranlara widget ekleyebileceksiniz. Ana ekranda özelleştirmeler yapmak istediğiniz zaman kullanabileceğiniz birçok ek widget bulunuyor.

iOS 14

Uygulamaların ikonları, hava durumu ikonları gibi birçok widget eklemek mümkün olacak. Kendinize göre boyutlarda ve yerleşimlerde de özelleştirmeler yapabiliyorsunuz.

iOS 14 ile Uygulamaları Deneyebileceksiniz

App Store kısmında yapılan özelleştirme sonrasında artık uygulamaları denemek mümkün olacak. Clips olarak isimlendirilen bir API ile oyunları ya da uygulamaları telefonunuza indirmenize gerek kalmadan uygulamaları deneyeceksiniz. Tam nasıl çalışacağı açıklanmadı uygulamaları denemek güzel bir artı olacak.

CarKey Özelliği

Sızıntılarda sık sık dile getirdiğimiz CarKey özelliği de telefonlara getirildi. NFC üzerinden CarKey kullanarak arabanızın kilidini açabileceksiniz. İlk destekleyen araçlar 2021 BMW 5 modelleri olacak. 2021 yılında sunulacak BMW araçlarında sadece kapı açma özelliği değil, bunun yanında motorun çalıştırılmasına kadar bir artı sunulacak.

Bakın: Güncelleme Alacak iPhone Telefonlar 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?