iOS 14 sadece tanıtımda anlatılan özelliklerle mi sınırlı? Bu işletim sistemi hakkında başka bildiğimiz bir şey yok mu? Sorularla devam etmeyeceğim. Cevaplara geçeceğim. iOS 14 ilk geliştirici betası yayında olduğu için rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki yeni özellikler tanıtımla anlatılan özelliklerle sınırlı değil.

Geliştirici beta testleriyle daha sayısız özellik çıkacaktır. Aradan daha 24 saat geçmeden bir özellik ortaya çıktı bile. iOS 14 klavyesi için belirlenen özellik, uzun süredir Android akıllı telefonlarda olan ve iOS için de istenen özellikler arasında yer alıyor.

Bakın: iOS 14 İlk Beta Yayınlandı – Nasıl Yüklenir?

iOS 14 Klavyesinde Emoji Arayabileceksiniz

Klavyeye eklenen yeni özellik, artık emojiler için bir arama bölümü getiriyor. Klavyede emoji kısmına girdiğiniz zaman, üstte arama çubuğu çıktığını fark ediyorsunuz. Bu kısma yazacağınız bir anahtar kelime işinizi görecektir.

iOS 14

Mesela gülen surat için “gülüş”, “gülücük” şeklinde aramalar yapılabilir ve bu aramalar size alternatifleri gösterecektir. Mesajlaşmaları daha eğlenceli kılacak ve aradığınız emojilere de anında ulaşmanızı sağlayacak olan bu özellik, geliştirilmeye açık bir özellik.

Sadece ilk betada bu seviyede gözüküyor. Yeni betalar ve biraz daha ilerleyen sürümlerde emoji arama özelliği çeşitlendirilebilir. Özelliğin ne yönde değiştirileceği kullanıcılardan gelecek olan geri bildirimlerle de alakalı. Ben istenen ve beklenen bir özellik dedim ama kullanıcı görüşleri aksi yönde bir kararsa, Apple geri adım bile atabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?