iOS 14 ile Gelecek Arama Kaydetme Özelliğini Unutun

0
1015
iOS 14

Önümüzdeki hafta başında beklediğimiz, özlediğimiz etkinlik düzenlenecek. 🙂 Geliştiricilerin gün saydığı WWDC 2020 etkinliğinde en çok neyi görmek istersin diyorsanız iOS 14 derim. iPadOS ile aynı kategoriye alabileceğimiz iOS’un yeni sürümü hakkında geçen hafta yer verdiğimiz bir yazıda güzel bir özelliğe yer vermiştik.

Bu özellik arama kaydetme özelliği olmuştu. iOS kodlarını didik didik inceleyen geliştiriciler ayarlar bölümünde yeni bir kontrole ulaşmıştı. Bu kontrol dahili olarak iOS cihazlarda arama kaydetmeyi sağlayacak bir kontroldü.

Hiçbir uygulama kullanmadan, giden ve gelen ayrımı olmadan görüşmeleri kayıt edebilecektiniz. Bu özellik bizi sevindirmişti ama sevincimiz kısa sürdü. 9To5Mac ekibinin kodlar üzerinde yaptığı yeni inceleme ve Apple çalışanlarından aldıkları bilgilere göre, böyle bir özellik olmayacak.

iOS 14 Arama Kaydetme Özelliği Sınırlı Kullanım Alanına Sahip Olacak

Bu özellik bulunmayacak demek yanlış oldu. Arama kaydetme özelliği olacak ama sanıldığı biri kullanılmayacak. Son kullanıcılar arama kaydetmesini yapamayacak.

Arama kaydetme sadece ve sadece belli başlı Apple çalışanları için kullanılan bir özellik olacak. Apple çalışanları, müşterilere teknik destek sağlarken bu özelliği kullanacaklar ve kullanıcının sorununu çözmek adına sonradan kaydı kullanabilecekler.

Bakın: iOS 14’ü Bekleyin! iPhone’a Yeni Bir Yetenek Geliyor

Apple çalışanları içerisinde de teknik ekiplerde bu özelliğin aktif olarak kullanılabileceği, diğer ekiplerde bu özelliğin yer almayacağı söylenmekte.

Peki, çok beklediğimiz bu özellik neden kullanıcılara gelmeyecek? Teknik ekiple beraber kullanıcılar için de özelliği kullanmak mümkün olamaz mıydı?

iOS 14

Evet olmazdı. Çünkü aramaların kayıt edilmesi, yasal olarak suç teşkil edebiliyor. Birçok ülkede bunun yapılması yasak. Apple böyle bir riske imza atacak bir firma değil. Bir konuma kapatılması, başka bir konuma açılması da çok mümkün olmayan bir durum.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 için İntel Hazırlıklara Başladı

Böyle olunca da arama kaydetme özelliğinin her kullanıcı için yayınlanması doğru olmayacaktır. Öteki taraftan teknik ekiplerin yeni sistemi kullanması, kullanıcı desteği açısından önemli olabilir. Arızalanan ürünlerin arıza kayıtlarının alınmasında, uzaktan teknik destek sunulmasında kayıtlar kullanılacaktır.

Daha derin bilgileri bize öğretecek WWDC 2020 tanıtımına az kaldı. Tanıtımla özelliği her detaydan inceleyeceğim ve size aktaracağım.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?