iOS 14’ün atlanan bir yanı var. Tanıtım başladığı zaman, iOS 14 işletim sisteminin gizlilik özelliklerinden bahsedildi. Eski sürümleri kafanızda canlandırın. Apple her seferinde gizlilik için bir adım attı. Bir şey getirdi. iOS 14 gizlilik özellikleri için getirilen yenilikler ise fotoğraf gizliliği özelliği ile hassas konum geçişi özelliği oldu.

3.parti uygulamaların neden olduğu gizlilik sorunlarının önüne geçecek olan yeni özellikleri son kullanıcıların epey bir hoşuna gidecek.

Bakın: iPadOS 14 ve macOS Big Sur Güncellemesi Alacak Cihazlar

iOS 14 Fotoğraf Gizliliği Özelliği

3.parti bir uygulamayı indirdiğiniz zaman, bazı uygulamalar doğru çalışması için sizden bazı erişim izinleri ister. En sık erişim izni istenen bölümlerin başında fotoğraflar alanı geliyor. Yüklenen her uygulamaya bu izni vermiyoruz ama özellikler sosyal medya uygulamaları bu izni kafadan isteyen uygulamaların başında.

Instagram’ı düşünün, Paylaşım yapmanız için galerinize ya da kameranıza erişim olması lazım. iOS 14 fotoğraf gizliliği özelliği ile güvenlik bir kademe artıyor. Bu tür uygulamalara tüm fotoğraf galerinize erişmesi için izin vermek yerine sınırlı fotoğraf kitaplığı erişimi verebiliyorsunuz.

Böylece uygulamalar sadece sizin seçtiğiniz fotoğraflara ulaşabiliyor. Tüm galeriye ulaşması mümkün olmuyor. Tabi seçim düzenlemesi yine sizin kararınıza bırakılmış. Yani seçtiğiniz fotoğraflar için erişim verebileceğiniz gibi yine tüm galeriniz için de erişim verebilirsiniz.

iOS 14

iOS 14 Hassas Konum Geçişi Özelliği

Fotoğraf gizliliği bir koruma hassas konum geçişi özelliği bir başka koruma. Bazı uygulamalar vardır (navigasyon uygulamaları gibi) uygulamayı kapatırken son konumunuz hakkında bilgi alınır.

Bu navigasyon uygulamalarında kullanıldığı gibi sosyal medya uygulamalarında da kullanılabiliyor. Son konum hakkında alınan bilgi direkt gizlilik sorununa neden olabiliyor.

Hassas konum geçişi özelliği sayesinde, konumunuzu izleyen uygulamaları kapatırken son konumunuzun kaydedilmesi yerine varsayılan bir konum gönderilebilecek.

Yani uygulamaya sizin konumunuz değil de bulunduğunuz şehirde varsayılan, rastgele bir konum bilgisi verilecek. Gizlilik için güzel bir oynama.

iOS 14 gizlilik özellikleri için keşfedilen yenilikler şimdilik bu iki özellik. Şimdilik dememdeki nedeni artık biliyorsunuz. Bir yandan beta testlerini takip ediyoruz ki yeni özellikler sürekli geliyor. Gizlilik için de yeni bir özellik olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?