iOS 14 Beta 3, geçtiğimiz hafta Apple gündeminin birinci sırasındaydı. Beta güncellemesi gelir gelmez bilgi verdik ve beta 3 yayınının açıldığını duyurdu. Aradan biraz süre geçmesini bekledik çünkü testleri ve tam sürüm notlarını görmemiz gerekiyordu. Bunlar yayınlandıktan sonra ve testlerle yeni özellikler belli olduktan sonra Beta 3 yeniliklerini tek bir başlıkta toplamak istedik.

Sürüm notlarından konuşacağız, geliştiricilerin ortaya çıkardıklarına bakacağız ve giderilen hataların tümünü ele alacağız. Herkese açık ikinci beta sürümüyle aynı sürüm olan bu seriyi yükleyen ya da yüklemeyi düşünenler için yeniliklere geçelim.

iOS 14 Beta 3 Yenilikleri

Değişen simgeler, mini düzenlemeler ve çok daha fazlası. Sözü gereksiz uzatmayacağım ve hemen o değişikliklere geçeceğim.

iOS 14 Beta 3 yenilikleri

Müzik Uygulamasında Kütüphane Düzenlemesi: Beta 3 müzik uygulamasının kütüphane kısmını yeniden düzenledi. Kırmızı metin alanlarının bir bölümü değiştirildi. Albümler, şarkıcılar gibi alanlarda simge kullanımı başladı ki Apple simge kullanımına gerçekten önem veriyor.

Bunu iOS 14 işletim sisteminde çok fazla göreceğiz. Yine bu kısımda ufak tefek renk değişiklikleri de oldu. Mesela düğmelerde gri renk kullanımı benimsendi. Neydi eski sürümde kırmızı kullanılıyordu. Ama her yerin kırmızı olması da çok iyi durmuyordu. Müzik widget’ı için de tam tersi seçim yapıldı beyaz kullanılmadı da renk değişti kırmızı oldu.

Widget için Açılır Pencere: Bu özelliği anlatıp anlatmamakta karasız kaldım. Çok önemli bir yenilik değil ama yine de yenilik sonuçta. 🙂 Yeni beta sonrasında Widget’lara hızlıca kaydırma yaptığınız zaman, widget düzenlemeleri için yeni bir pencere açılıyor.

Ana Ekran Pencereleri: Ana ekran düğmesine uzunca basarak uygulamaları düzenlerken iOS 14 artık, sayfa noktalarına dokunup ana ekrandaki sayfaları gizleyebileceğinizi gösterecek.

Ekran Görüntüsü Düzenleme: Aldığınız ekran görüntülerini düzenlerken kullanılan arayüz iOS 14 Beta 3 sürümüyle biraz daha değiştirilmiş.

İLGİLİ HABER:  IOS 9.2-9.3.3 Jailbreak Nasıl Yapılır?

Memoji Maskes Tipi: Koronavirüs unutulmadı. Yeni beta daha farklı maske tiplerine sahip olan memojiler getirmekte.

Apple Music Şarkıları için Snapchat Paylaşımı: Apple Müzik üzerinden açtığınız şarkıları artık Snapchat hikayelerinde paylaşabileceksiniz. Ama bunun bölge sınırlamasıyla geleceğini düşünüyorum. Hemen biz kullanabilecek miyiz bilgim yok.

Müzik Simgesinde Değişiklik: Müzik simgesi değişti. Sadece kırmızı ve beyaz renkler üzerinden kurulu olan yenilenmiş simge kullanıma girdi.

Saat Widget Eklentisi: Yeni sürüm yenilenmiş olan saat widgetlarını sisteme ekliyor.

Ekran Saati Widget’ı İçin Güncelleme: Beta 3 ile ekran saati özelliğinin widgetında bir düzenleme yapılmış. Yeni düzenleme sonrasında gün boyunca kullandığınız uygulamalar için kullanım ayrıntıları gösterilmekte.

Sağlık Uygulamasına  Ekleme: Apple Watch el yıkama özelliği için yeni bir uyarı eklendi.

3D Touch Devre Dışı: 3D Touch özelliği bulunan cihazlarda, geçici olarak bu özellik devre dışı kaldı.

iOS 14 Beta 3 Sürüm Notlarında Listelenen Giderilen Hatalar

Yenilikleri paylaştık bizim tespit etmiş olduğumuz başka bir yenilik yok. Ama sadece yenilikler gelmedi. Sürüm notlarında tespit edilen hatalarla ilgili de bilgiler var. Gelin şimdi düzeltilen hatalara bakalım.

  • Hava durumu uygulamasında yaşanan güncelleme sorunu giderildi. Artık hava durumu normal bir şekilde değişiyor.
  • Hava durumu widget’ının siyah gözükmesi sorunu giderildi.
  • Posta uygulamasının düzenleme modunda, birden fazla postayı seçmenize engel olan hata giderildi.
  • Diğer depolama alanının sabit olarak gözükmesi sorunu çözüldü.

iOS 14 Beta 3 yenilikleri ve düzenlemeleri bu şekilde sıralandı. Tabii ki hala göze çarpmamış olan değişiklikler ya da yenilikler olabilir. Bunlar için takipte kalmaya devam edeceğiz. Ama daha farklı, büyük bir yenilik olmadığını bilin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?