iOS 14.5’in Yeni Özelliği için Apple Harika Bir Video Paylaştı

0
1435
Uygulama Takibi Şeffaflığı

iOS 14.5 sürümünü sindire sindire ilerleyeceğiz. Final sürümü yayınlandığı  zaman yeni özellikleri kısa kısa paylaşmıştık. Fakat bu sürümü daha uzun süre konuşacağız. Çünkü 14.5 sadece Apple kullanıcıları için değil dijital dünya için önemli olan özellikleri beraberinde getirdi. Bunlardan en önemlisi ise Uygulama Takibi Şeffaflığı özelliği oldu.

İşte Apple bu özellik için yeni bir video da yayınladı. Üstelik videoda sürpriz yaptı ve videonun tamamen Türkçe olarak yayınlanmasını sağladı. Apple Türkiye tarafından yayınlanan videoya bakalım.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 Serisinde En Çok Satan Model Hangisi?

iOS 14.5 Uygulama Takibi Şeffaflığı Özelliği Üzerinde Çok Durulacak

Yeni videoda, özelliğin tam olarak ne sağladığı konusunda bilgi veriliyor. Apple kullanıcıların bu sistemi daha iyi anlaması için detaylı bir bilgilendirme yapmak istemiş gibi duruyor.

Daha önce yeni özellik için bir de metin yayınlanmış ve bilgilendirmelere yer verilmişti. Paylaşılan bilgilendirmeler video ile anlatılmış gibi gözüküyor.

Şimdilik videoyu paylaşalım, çünkü biz özelliği ayrıca anlatacağız. Bunun için burada yeniden özelliği anlatmak istemiyorum.

Bir sonraki içerikte detaylı bir açıklama yapacağız. Videoyu özet geçecek olursam, kullanıcılara sunulan seçimin ne ifade ettiği anlatılmış. Uygulamalara izin verirsek ne olur ve uygulamalar neden bizden bu verileri istiyor gibi sorulara cevap veriliyor.

Sadece anlattığı konu açısından değil, videoyu genel kalitesi açısından da başarılı buldum. Grafiksel anlatım da çok iyi yapılmış. Görünen o ki Apple, Uygulama Takibi Şeffaflığı özelliğinin üzerinde durmaya da devam edecek.

Apple ile Facebook’u karşı karşıya getiren sistem, Apple’ın geliştiricilerden tepki çekmesine neden olabilir. Fakat kullanıcıların bu özelliği seveceğine eminim.

Aslında geliştiriciler de kuralların dışına çıkmazsa eğer, belli bir seviyeye kadar veri toplamaya devam edebilecek. Burada engellenmek istenen kullanıcıların tüm verilerinin toplanması.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 / 11.1 / 11.0.3 yüklü iPhone ve iPad Jailbreak yapılır mı?

Çünkü bazı sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere, verileri kullanıcılardan toplayıp, 3.parti şirketlere satıyorlar. Bunu da kimse istemiyor. İşte Apple’da kullanıcılarını korumaya çalışıyor. Artık karar sizin demiş gibi düşünün.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?