Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 13 için final sürümü hazırlıkları başladı. Dün itibariyle Apple’ın iOS 13 beta 2 sürümünü yayınladığını gördük. Yeni beta sürümünün yayınlanmasının ardından birçok özelliğin ortaya çıktığını da ekleyelim.

İlk olarak kamera kısmında değişiklikler yapıldığı ve portre ışık modunun kullanıma girdiğini dile getirmiştik. Kamera arayüzüne yapılacak olan değişikliklerin sonrasında bu kez uygulamalar için yeni bir uyarı sisteminin geleceği ortaya çıktı.

iOS 13 Abonelik Sistemi Uyarısı

2.beta sürümünde yapılan testler sonucunda yenilikler ortaya çıktı. Ortaya çıkan uygulama uyarı sistemi, kullanıcıların ücretli aboneliklerde daha dikkatli olmasını sağlayacak. Bir uygulama ya da oyunu sildiğinizde, eğer bu uygulamanın ya da oyunun ücretli aboneliğine sahipseniz, iOS 13 otomatik olarak size bildirim gönderecek.

Gönderilen bildirim sayesinde sildiğiniz uygulamanın ya da oyunun aboneliğini kontrol etme şansınız olacak. Bilindiği gibi uygulamayı veya oyunu silmeniz, ücretli aboneliğiniz varsa bunu silmeniz anlamına gelmiyor.

iOS 13

Eğer ücretli aboneliğiniz varsa, uygulamayı silmeniz durumunda bile abonelik ücretinizi düzenli olarak ödemeye devam ediyorsunuz. Bunu unutan ya da bu konuda bilgisi olmayan kullanıcılar, sürpriz ödemelerle karşı karşıya kalabiliyor.

Benzeri olayların yaşanmaması için de Apple’ın bir uyarı sistemi sunduğunu görmek mümkün olacak. Gösterilen uyarı size illa ki aboneliği iptal etmeniz konusunda da diretme yapmayacak. İsterseniz uygulamayı ya da oyunu silmeniz durumunda bile aboneliğinizin kullanımına devam edebileceksiniz. Bu tamamen kullanıcıların seçimine bırakılacak.

Sadece uyarı sistemi sayesinde aylar sonra gelen sürpriz ödeme dekontlarıyla karşı karşıya kalmamış olacaksınız. Apple’ın iOS 13 final sürümüne kadar daha birçok yeni özellik üzerinde çalışması bekleniyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?