iOS 13 Sonrasında WhatsApp ve Facebook Önlemleri Geliyor

0
370
iOS 13

Veri gizliliği, günümüz en büyük sorunları arasında yer alıyor. Kullanıcılar veri gizliliğine önem vermek adına hemen her önemli alıyor olsa da sosyal medya uygulamaları bu konuda alınan tüm önlemleri aşmayı başarıyor. Bu durumun en kalıcı örneklerinin başında Facebook geliyor.

Sosyal medya devi, defalarca veri skandallarıyla gündeme geldi. Özellikle son birkaç yıldır bu şekilde gündemden düşmeyen Facebook’un son olayından sonra, veri gizliliğine bir hayli önem veren Apple harekete geçti. Apple tarafından alınan bir karar, iOS 13 sonrasında Facebook ve WhatsApp uygulamalarına karşı yeni önlemlerin geleceğini ortaya koymuş oldu.

iOS 13 Sonrası Değişiklikler Yolda

Değişiklik sadece Facebook için geçerli olmayacak. Değişiklik WhatsApp gibi çevrimiçi sesli sohbet imkanı sunan VoIP uygulamalarına karşı ekstra önlem alacak. İlk olarak iOS 13 işletim sisteminin güncellemesinin yayınlanmasını beklemek gerekiyor.

Fakat şu an için ortaya çıkan bilgilere göre iOS 13 işletim sistemi arka planda verilerin izlenmesini engelleyecek. Bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki siz WhatsApp üzerinden sesli arama özelliğini kullanıyorsunuz.

iOS 13 Public Beta 3

Kullanım sırasında herhangi bir sorun olmadan aramanızı yapabileceksiniz. Fakat siz aktif olarak kullanmadığınız durumda uygulamanın sesinizi izlemesinin önüne geçilecek. VoIP uygulamaları bu şekilde bir girişim yapmak isterse, engelleme yapılacak.

Bu sisteme uyum sağlamak konusunda geliştiricilere de bilgi verildiğini ekleyelim. iOS 13 sonrasında bu tip uygulamaların kullanıma devam etmesi için geliştiricilerin yeni sözleşmeleri imzalaması gerekiyor.

Nisan 2020 tarihine kadar geliştiricilere izin verileceği, bundan sonraki dönemde ise uygulamanın devam etmesi için sözleşmelerin mutlaka imzalanması gerektiğini belirtelim.

İLGİLİ HABER:  iOS 11.1 İle 56 Yeni Emoji Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?