iOS 13 Kullanım Oranları Açıklandı

0
41
iOS 13.3

Apple, iOS 13 işletim sistemi için 10 adet güncelleme yayınladı. İlk güncellemeler isteneni vermedi. İlk güncellemelerde hem güvenlik açıkları kullanıcıların karşısına çıktı hem de belli başlı performans sorunları yayınlandı. Ardı ardına yaşanan performans sorunlarının hemen sonrasında sonunda üçüncü büyük güncelleme sunulmuştu. iOS 13.3 sürümünde de istenen başarı elde edilemedi. Bunun neticesinde bir ara güncellemesi daha sunuldu. Uzun beta sürecinin ardından iOS 13.3.1 sürümü de yayınlandı. Bu sürüm biraz daha kararlı bir sürüm oldu.

Tüm bu güncellemelerin yayınlanmasının ardından Tim Cook tarafından yeni bir açıklama daha yayınlandı. Yapılan açıklama sırasında ünlü isim mevcut iPhone modellerinde kullanım oranlarını belirtti.

iOS 13 Kullanım Oranları Şaşırttı

Tim Cook tarafından yapılan açıklamaya göre şu an için dünya üzerinde 1.5 milyarın üzerinde Apple cihazı aktif bir şekilde kullanılıyor. Bu cihazlar içerisinde en önde gelen cihaz ise iPhone modelleri olarak gösteriliyor. Haliyle işletim sistemi konusunda da iPhone modellerinin oranının değerlendirilmesi gerekiyor. Buna göre son 4 yılda satılan iPhone akıllı telefonlarının %77’lik oranında cihazda iOS 13 kullanılıyor.

Son 4 yılda satılan modern iPhone modellerinin %77’sinde yeni işletim sistemi sunuluyor. Yeni iOS işletim sisteminin kullanıldığı cihazların oranı eski akıllı telefonlarda işin içine girince değişiyor. Sadece son 4 yılda olan modelleri sayacak olursak, %77 oranında iOS 13 işletim sistemi kullanımı, %17 oranında iOS 12 işletim sisteminin kullanıldığı görülüyor. %6’lık bir kullanıcı kitlesi ise eski sürümleri kullanıyor.

iOS 13

Bunun dışında tüm cihazlar değerlendirildiği zaman ise %70 oranında iOS 13 işletim sisteminin kullanıldığı görülüyor. %23 iOS 12 ve %7 oranında da daha eski işletim sistemi kullanıldığı açıklanmış durumda.

İşin bir de iPad kısmı var. Son 4 yılda satılan cihazlar değerlendirildiği zaman son sürüm iPadOS kullanım oranı %79 olarak açıklandı. %19 oranında iOS 12 kullanılmakta ve %2 oranında daha eski işletim sistemleri kullanılmakta.

İLGİLİ HABER:  Fortnite Mobile iOS ve Android için Geliyor

iOS 13

Tüm tabletler değerlendirildiği zaman ise son seri iPadOS kullanımı %57 olarak değerlendirildi. iOS 12 kullanılan tabletlerin oranı ise %27 olarak açıklandı. %16 oranında ise daha eski işletim sistemi kullanılmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?