Bazı iPhone akıllı telefon modellerinde, ön yükleme sırasında ortaya çıkan bir açık keşfedilmişti. iPhone 4s akıllı telefonlarından iPhone X akıllı telefonlarına kadar olan modellerde karşımıza çıkan güvenlik açığı, telefonlara dışarıdan müdahale edilmesini sağlıyordu.

Fiziksel olarak telefona erişim sağlanması sonrasında, güvenlik önlemlerinin aşılmasına neden olan checkm8 açığının, şimdi ise iOS 13 Jailbreak işlemi için kullanılacağı ortaya çıktı. Bu konuda çalışmalar yapan geliştiriciler, çok kısa bir süre içerisinde iOS 13 Jailbreak sürümünü yayınlayabileceklerini belirtiyor.

iOS 13 Jailbreak Ne Zaman Gelecek?

Akıllı telefonlarda yer alan güvenlik açığının kullanıldığı ve bu açık sayesinde iOS 13 işletim sisteminin hazırlandığı söyleniyor. Son olarak checkra1n nickli bir Twitter hesabı üzerinden de Jailbreak sürümü için son gelişmeler paylaşıldı. Durum böyle değerlendirildiği zaman iOS 13 Jailbreak sürümünün yolda olduğunu görebiliyoruz.

Tabii ki Jailbreak yayınlanacak olursa, oldukça sınırlı bir kullanım alanı olacak. Öyle ki bu açık tüm iPhone akıllı telefonlarında yer almıyor. iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus akıllı telefonları ek olarak iPhone X modelleri için açıktan yararlanarak Jailbreak yayınlamak mümkün.

iOS 13 Jailbreak

Bunun dışında kalan modellerde herhangi bir açık olmadığı belirtiliyor. Haliyle daha yeni modeller olan iPhone XR, iPhone XS serisi ve iPhone 11 modelleri için iOS 13 Jailbreak yayınlanması söz konusu olmayacak. En azından bu yöntemle yayınlanması söz konusu olmayacak.

iOS 13 güncellemesi almayan eski modellerin de yine açıktan yararlanması söz konusu olmayacak. Cihazlara güncelleme sunarak açığın kapatılmasının mümkün olmaması da kalıcı bir Jailbreak yönteminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bunun için ilk denemeler iOS 13 işletim sisteminde yapılacak gibi duruyor. Jailbreak sürümünün yayınlanıp yayınlanmayacağını zaman gösterecek. Şimdilik sadece beklemek gerekecek. Konuya ve açıklara ilişkin Apple tarafından da herhangi bir açıklama gelmediğini de ekleyelim. Apple’ın bu açıkları kapatmak için farklı yöntemler uyguladığını görmek mümkün olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?