iOS 13 Jailbreak için İlk Adım Geldi

0
991
iOS 13 Jailbreak

iOS işletim sistemi, Android ile karşı karşıya getirildiği zaman içe kapanık bir yapıyla öne çıkıyor. İçe kapalı yapı kimi zaman iyi sonuçlar veriyor. Fakat uygulamalar ve oyunlar için sunulan sınırlamalar da karşımıza çıkıyor. Sınırları aşmak istediğimiz zaman ise Jailbreak kullanmayı tercih ediyoruz. Sistemi biraz daha açık hale getiren Jailbreak işlemi, son yıllarda pek gündemde değil. Fakat gelen son haberlere bakacak olursak iOS 13 Jailbreak ile bir kez daha Jailbreak gündemi açılacak.

iOS 13 Jailbreak Gelecek Mi?

iOS 11 sürümünden sonra Jailbreak bir nevi unutuldu. Hem geliştiricilerin bu konuda çalışmaları son buldu hem de Apple’ın eskisi kadar açık vermediğini ve Jailbreak için engellemede başarılı olduğunu gördük.

Tüm bunlara rağmen iOS 13 Jailbreak sürümü gündeme gelmeye başladı. Bunun nedeni iOS 13 beta 2 sürümünde Tfp0’ın çalıştırılması. Yalu Jailbreak geliştiricisi olan Luca Todesco tarafından atılan bir tweet, iOS 13 Jailbreak konusunda umutlandırıcı haberlerin ortaya çıkmasını sağladı.

iOS 13 Jailbreak

Tweet üzerinden elde edilen bilgilere göre iOS 13 geliştirici beta 2 sürümü üzerinde tfp0 sistemi çalıştırılmış durumda. Tfp0, cihazın çekirdek belleğine rastgele okuma ve yazma olanağı sağlayan, çekirdek görev bağlantı noktası olarak değerlendiriliyor. Kısacası Jailbreak yapmak için merkezden söz ediyoruz.

Elde edilen tüm bu bilgileri değerlendirdiğimiz zaman iOS 13 için açıkların söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki şu an için sadece geliştirici beta 2 sürümü yayında. Final sürümünün yayınlanmasının ardından bu açıkların kapatılması söz konusu olabilir. Haliyle “iOS 13 Jailbreak gelecek mi?” sorusunun cevabı net değil. Bu sorunun cevabını öğrenmek için final sürümünün yayınlanmasını beklemek gerekiyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 9.2 Beta 4 Güncellemesi Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?