iOS 13 ile Gelen Android Özelliği İnteraktif Kaydırma Çubuğu

0
782
iOS 13

iOS 13 işletim sisteminin final sürümü yayına açıldı. Final sürümünün gelmesine kadar olan süreçte, yani beta sürecinde birçok özellik ortaya çıktı. Bu noktada yeni işletim sisteminin ne gibi yenilikler sunduğunu derinlemesine olarak değerlendirdik. Yine de gizli kalmış ya da çok farklı gelmeyen özellikler var. Bunlardan birisi de İnteraktif Kaydırma Çubuğu özelliği.

Bu özelliğin çok fazla fark yaratmadığını söylüyoruz çünkü söz konusu özellik daha önce Android işletim sisteminde ortaya çıkmıştı. Android akıllı telefonlarında kullanılan bir özellik olması nedeniyle İnteraktif Kaydırma Çubuğu sisteminin çok önemli bir farklılık oluşturmadığını söylemek gerekiyor. Yine de iOS dünyasından dışarı çıkmamış olan kullanıcılar için İnteraktif Kaydırma Çubuğu özelliği için gelen yenilikten söz edelim.

iOS 13 İnteraktif Kaydırma Çubuğu Özelliği

Yeni özellik, web sayfalarında ve uzun notları görüntüleme ya da dokümanları görüntüleme kısmına büyük bir ayrıcalık sağlıyor. Öyle ki yenilenen İnteraktif Kaydırma Çubuğu ile sayfayı çok daha hızlı bir şekilde kaydırmak mümkün oluyor.

Siz sayfaya gelip, sayfayı aşağı doğru kaydırdığınız zaman sağ kısımda kaydırma çizgisi ortaya çıkıyor. Bu çizginin yenilendiğini söylemek gerekiyor. Bir kere kullanıcıların daha rahat kontrol etmesi için çizginin biraz daha kalınlaştırıldığını ekleyelim.

Bunun dışında İnteraktif Kaydırma Çubuğu kullanılarak yazı içerisinde çok daha hızlı bir şekilde kaydırma hareketi yapabiliyorsunuz. Çok daha hızlı bir şekilde yazıyı aşağı kaydırıp, yeniden yukarı çıkarabiliyorsunuz.

Hız kısmında da dengeyi tamamen sizin ayarlamanız gerekiyor. Kısacası kaydırma çubuğunun biraz daha işlevsel bir hale getirildiğini görüyoruz. Çok önemsenmeyen bir özellik olsa da genel kullanım kısmında önemli bir fark sunacak olan özelliklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle iOS dünyası için. İşleri kolaylaştırmaya yönelik adımlardan bir tanesi.

İLGİLİ HABER:  iOS 11.2.5 Beta 2 Geliştiricilere Açıldı! Değişiklikler Neler?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?