iOS 13 Güvenlik Açığı Doğrulandı

0
410
iOS 13 Güvenlik Açığı

Akıllı telefonlarda yer alan işletim sistemleri için güvenlik açığı çok önemli bir nokta. Sistemde yer alan bir güvenlik açığı, telefonunuzu bir anda hackerların hedefi haline getirebiliyor. Yayınlanan yeni işletim sistemlerinde bile açıklarla karşı karşıya kalmaya başladık. Bu noktada en güvendiğimiz işletim sistemlerinden biri olan iOS 13 için de aynı durumun geçerli olduğu ortaya çıktı.

iOS 13 işletim sistemi için ortaya çıkan güvenlik açığı, ilk olarak beta sürümünde karşımıza çıkmıştı. Beta 8 sürümünden sonra bu açığın detayları paylaşılmış ve açığın nasıl bir soruna neden olabileceği konusunda da bilgiler paylaşılmıştı.

Paylaşılan detaylara göre söz konusu güvenlik açığının kilit ekranının aşılmasına neden olduğunu görmüştük. Face ID ya da herhangi ir güvenlik önlemini önemsemeden kilit ekranı açılabiliyordu.

Apple Sorunu Kabul Etti

İlk olarak Temmuz ayında ortaya çıkan sorun, telefon kilitliyken sesli komutlarla kilit ekranının bypass edilmesini sağlıyor. Bu şekilde bir erişim sağlanabiliyor ve kilit ekranı da aşılmış oluyor. Kilit ekranının aşılması durumunda rehbere de erişim sağlanabildiğini ekleyelim.

Jose Rodriguez tarafından tespit edilen güvenlik açığının Apple’a bir mail ile bildirildiği söyleniyor. Bu bildirime karşın Apple yetkililerinin de dönüş yaptığı net bir şekilde görülüyor. Rodriguez tarafından CNN Business’a gönderilen mail yazışmaları durumu özetliyor.

Mailleri incelediğimiz zaman Apple’ın da durumu kabul ettiği net bir şekilde görülüyor. Asıl sıkıntı ise bu güvenlik açığının biliniyor olmasına karşın herhangi bir önlemle kapatılmamış olması. Apple yetkilileri final sürümünü bu açıkla beraber yayınlamayı normal görmüş gibi gözüküyor. Yayınlanan final sürümünde de açık aynı şekilde devam etmekte.

Apple’ın yeni işletim sistemi güncellemelerinin yayınlanmasının ardından açığın kapatılacağını da ekleyelim. Yani kullanıcıların yeni sürüm iOS 13.1’i beklemesi gerekecek. Yeni sürümle beraber bu sorun için de bir yamalama yapılacağının bilgisi paylaşılmış durumda.

İLGİLİ HABER:  iOS 14 Saat Kaçta Yayınlanacak Belli Oldu

Doğrudan Apple tarafından da kabul edilen sorunun neden final sürümünden önce düzeltilmediği ise başka bir soru işareti. Muhtemelen Apple sürecin gecikmesini istemedi. Videoda güvenlik açığına ilişkin detayları bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?