iOS 13.6 Jailbreak Gelecek mi? Son Durum Ne?

0
338

iOS 13.5 bize beklenmedik şeyler yaşattı. Uzun yıllardır ara verdiğimiz Jailbreak için yeniden yeşil ışık yakıldı ve en güncel sürümlerden biri olan iOS 13.5 için Jailbreak yayınlandı. Apple önlemini almadı değil. iOS 13.5.1 güncellemesi yayınlandı ve Jailbreak sağlayan açık kısa sürede kapatıldı. Tekrar Jailbreak umutları kapandı derken bu kez iOS 13.6 Jailbreak iddiaları gündeme gelmeye başladı.

Bir önceki sürümde açık kapatılmıştı ama iOS 13.6 ile yeniden bir açık bulunduğu iddia edildi. Durum bu olunca en güncel sürümde Jailbreak yapmanın mümkün olup olmayacağı tartışmaları da yapılmaya başlandı. Peki, bu mümkün mü? Geliştiriciler ne diyor?

Bakın: iOS 13.5 Jailbreak Nasıl Yapılır? ( macOS ve Windows)

iOS 13.6 Jailbreak Her An Çıkabilir

Geliştiriciler tarafından yapılan paylaşımlarda yeni sürümde “tfp0” açığının olduğu söylendi. İşletim sistemi güncellenmiş ve “tfp0” açığı için durumlar değiştirilmiş olsa da geliştirici ekipleri bu açıktan yararlanılarak yeni bir Jailbreak geliştirilebileceğini açıkladı.

Hatta daha önce birçok kez Jailbreak yayınlamış olan “Checkra1n” ekibi çoktan çalışmalara başladığını açıkladı.

Geliştiricilerin açığı ne kadar değiştireceği ve bundan nasıl yararlanılacağı konusunda kesin bilgi yayınlanmadı. Sistemde bulunan açığın doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve üzerine gidilmesi durumunda her an iOS 13.6 Jailbreak yayınlanabilir.

Yeni sürüm için yayınlanacak olan Jailbreak sürümünü engellemek için Apple’ın da çalışmaları olacak elbette. iOS 14 işletim sistemi çıkana kadar başka büyük bir güncelleme beklenmiyor ama Jailbreak durumu oluşacak olursa, iOS 13 için bir ya da birkaç güvenlik güncellemesi daha gelebilir.

İlla ki iOS 13.6 son sürüm olacak ya da illa ki bu sürüme Jailbreak gelecek diyebileceğimiz bir aşamada değiliz. Bunlar için biraz daha kanıt elde etmek gerekiyor.

İLGİLİ HABER:  Yalu 10.2 Jailbreak Geliyor. 10.2.1'e Güncellemeyin

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?