iOS, her zaman olduğu gibi yine hareketli. İşletim sistemi hız kazandı ve güncellemeler seri bir şekilde gelmeye devam ediyor. Kısa bir sıralama yapacak olursak iOS 13.4.1, hemen ardından iOS 13.5, birkaç gün sonra iOS 13.5.1.

Bu sıralamada iOS 13.5 sürümünün çok farklı bir yeri var. Yeni sağlık önlemleri, Face ID için maske düzenlemesi yenilikleri tamam ama bu güncellemenin farklı bir noktası var. Güncelleme yayınlandıktan hemen sonra unc0ver jailbreak haberi geldi ve en güncel iOS işletim sistemi kırılmış oldu. Her kullanıcının yapabileceği şekilde bir Jailbreak yayınlandı.

Bakın: iOS 13.5 Jailbreak Nasıl Yapılır?

iOS 13.5.1’den iOS 13.5’e Dönüş Yok

Son unc0ver jailbreak önemli bir Jailbreak oldu. Sadece en güncel iOS için yayınlanmış olması değil, tüm iPhone modelleri için çalışıyor olması da yeni unc0ver jailbreak serisini çok önemli bir hale getirdi.

Yeni güncellemeyi alan tüm iPhone akıllı telefonlarına Jailbreak uygulayabiliyordunuz. iPhone 11 akıllı telefonları için bile bu geçerli olmuştu. Sadece geliştiriciler için değil, tüm kullanıcılar için yayınlanan Jailbreak, Apple’ı hemen harekete geçirdi.

Bir sonraki güncelleme olan iOS 13.5.1’in de önemi buradan geliyor. Jailbreak için önlem alındı. Güncelleme sadece ve sadece bunun için yayınlandı. Sistemde yer alan açıklar tamamen kapatıldı ve artık kullanıcıların unc0ver jailbreak işlemini yapması engellendi.

iOS 13.5.1 ile iOS 13.5

Süreci ve güncelleme takvimini anladık değil mi? Yeni güncelleme sonrasında unc0ver jailbreak çalışmıyor. Apple’ın istediği de zaten buydu. Böyle olunca eski sürümün kullanılması, kullanıcıların bu sürüme geri dönmesi de istenmedi. Aradan birkaç gün geçmesinin ardından eski sürüm için imzalar kapatıldı.

Artık iOS 13.5.1’den iOS 13.5’e dönmek mümkün değil. İmzalar kapatıldığı için geri dönüş tamamen son bulmuş oldu. Jailbreak için bir darbe olacak karar sonrasında unc0ver cephesinden yeni bir adım gelip gelmeyeceğini göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Almak için Doğru Zaman Mı ? Yoksa Apple Watch 2 Mi Beklenmeli ?

Belki de bir güncelleme ile Jailbreak iOS 13.5.1 sürümüne uyumlu hale getirilecek. Bu güncellemenin gelip gelmeyeceği, Apple’ın açığı ne kadar başarılı kapattığına göre değişir. Şu an bir güncelleme haberi ya da güncelleme çalışması yok.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?