iOS 13.5 çok karmaşık bir güncelleme oldu. Gerçi iOS 13 için hangi güncelleme karmaşık değildi ki. Fakat bu kez güncelleme geldiği gibi hatalar da geldi. Apple destek sayfaları iOS 13.5 hatalarıyla karşılaşan kullanıcılarla doldu taştı.

Bir yandan hatalar bir yandan güvenlik açıkları can sıktı. Tüm bu durumdan kurtulmak isteyen Apple ise elini çabuk tuttu. iOS 13.5.1 güncellemesi yayınlandı. Yeni güncellemenin önemi büyük. Belli başlı hata iyileştirmeleri üzerinde durulduğu kadar güvenlik açıkları da kapatılıyor.

iOS 13.5.1 ile Güvenlik Açıkları Kapatıldı

iPhone telefonlarda yaşanan bazı sorunlar giderildi ama güncellemenin asıl amacı bu değildi. Güncelleme geçtiğimiz hafta yayınlanan Jailbreak’i durdurmak için geldi. Takip ediyorsanız mutlaka biliyorsunuz Unc0ver iOS 13.5 Jailbreak yayınını yaptı ve tüm iPhone telefonlar için Jailbreak’in önünü açtı.

Biz de bu işlemi nasıl yapacağınıza ilişkin bir rehber yayınlamış ve bilgilendirme paylaşmıştık. Yeni güncelleme tamda bu konuyla alakalı. 44.3 MB boyuta sahip olan güncellemeyi yüklediğiniz zaman, Jailbreak açığı kapatılıyor.

Bakın: iOS 13.5 Jailbreak Nasıl Yapılır?

0 gün dönümü olarak bilinen ve bu şekilde kullanılan açığın yeni sürümle beraber tamamen kapatılması, Jailbreak işleminin geçersiz kalmasına neden oluyor.

iOS 13.5.1

Peki, Şimdi Ne Olacak? Jailbreak Bitti mi?

Güvenlik açıklarının kapatılması, Jailbreak için yolun sonu demek oluyor. iOS 13.5.1 alan cihazlarda da güvenlik açıkları kapandı. Sadece 44.3 MB boyuta sahip olan bu güncellemenin odak noktası da zaten söylediğimiz gibi Jailbreak.

Kullanıcıların önünde iki seçenek olacak. Birinci seçenek güncellemeyi yüklemek ve güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlamak. Bu seçeneği tercih eden kullanıcılar için şunu söylemek gerekiyor Jailbreak çalışmayacak.

Daha önce yapmış olsanız bile sürümünüzü iOS 13.5.1 sürümüne yükselttiğiniz zaman telefonunuz yeniden başlatılacak. Yeniden başlatılmasının ardından Jailbreak devre dışı kalacak. Bir kez daha Jailbreak yapmak istediğiniz zaman, açık kapatıldığı için yöntem kullanım dışı kalacak. Yani ilk seçenekte Jailbreak’e veda edeceğiz.

İLGİLİ HABER:  macOS Catalina 10.15.3 Yayında – Değişiklikler Neler?

iOS 13.5.1

İkinci seçenek ise güncellemeyi yüklemeden beklemek. Güncellemeyi yüklememeyi tercih edebilisiniz ama nereye kadar böyle görütebilirsiniz o da önemli. Elinde sonunda bu güncellemenin yapılması gerekecek. Apple’ın planları olduğu da bir gerçek. Jailbreak’in yeniden canlanması istenmiyor.

Ne adım atılması gerekiyorsa, o adımlar atılmaya çalışılıyor. Kapatılamaz denen güvenlik açığının sadece bir hafta içerisinde kapatılmasının nedeni de bu. İkinci önlem imzaların kapatılması olacaktır. Kullanıcıların güvenlik açığının olmadığı söylenen iOS 13.5.1 sürümünde kalması için iOS 13.5 imzaları kapatılacak ve geri dönüşler durdurulacaktır.

Bir yandan Jailbreak’i geçersiz kılan bir yandan da hataları ortadan kaldıran güncelleme tüm bu yönleriyle yayında. Güncellemeyi yüklemek ya da beklemek sizin kararınız. Fakat şu bir gerçek ki Apple bir kez daha Jailbreak’e savaş açmış durumda.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?