iOS 13.6 güncellemesi geçtiğimiz hafta yayınlandı. 7 ya da 8 gün önce yayınlanan yeni güncelleme iOS 13’e son yenilikleri getirdi. Bunlar arasında önemli görebileceğimiz sağlık semptomları özelliği, CarKey özelliği gibi önemli adımlar vardı.

Güncelleme, iOS 13.5.1 sürümünde yaşanan hataları da giderdi. Mesela Apple Music sisteminde yaşanan sorunlar. Bunlar da giderildi. Yenilikleri getirmesi, yenilikleri getirdiği kadar eski sürümde yer alan açıkların üzerine gitmesi gibi artılarla beraber güncelleme sevildi ve beklenen bir güncellemeydi. iOS 13.6 sürümünü bu şekilde aldık ve birçok iPhone kullanıcısı hemen yeni sürüme geçti.

Güncelleme geçişlerini takip eden Apple ise beklendik ama erken olan bir kararı açıkladı. iOS 13.5.1 imzaları kapatıldı.

iOS 13.5.1 Sürümüne Geri Dönemezsiniz

Eski sürüm için onaylı imzalamalara devam eden Apple, aradan geçen 8 günlük sürede kararını verdi ve bir önceki sürümün onaylı imzalarını kapattı. Bu şu demek ki güncellemeleri yükleyen kullanıcıların, geri dönüşleri mümkün olmayacak.

En yeni sürüm konumunda olan iOS 13.6 güncellemesini kullanmak bir nevi zorunlu oldu demek yanlış olmaz. İmzalar erken mi kapatıldı? Hayır erken kapatılmadı. Söylediğimiz gibi bu beklenen bir durumdu ve Apple’ın sürekli uygulamış olduğu bir stratejiydi.

iOS 13.5.1

İmzalar Neden Kapanıyor?

Kısaca bunu da açıklayalım. Apple şu an da Jailbreak ile savaş veriyor. unc0ver yeni Jailbreak sürümleri için sürekli bir çalışma içerisinde. iOS 13.5 için yayınlanan Jailbreak sürümünden sonra iOS 13.5.1 için de bir Jaikbreak yayınlanmak üzere olduğu konuşuluyordu. Kulislerde dolaşan tüm bu iddialar, zaten bir savaş veren Apple’ı harekete geçirmiş durumda ve sonuç olarak imzalar kapatıldı.

Unutmadan bir başka etkide şu ki eski sürümde bazı güvenlik açıkları var. Ayrıca iOS 13.5.1 hataları da bulunuyor. Bunların da kullanıcıları etkilememesi adına Apple’ın kullanıcılara bir an önce yeni sürüme geçmelerini önerdiğini biliyoruz. Attığı adım da yeni sürümde kalınmasını zorunlu kılan bir adım. Benzer kararlar daha önce de geldi, yeni sürümlerde de gelmeye devam edecek.

İLGİLİ HABER:  iOS 10.3.2 Beta 3 Yayınladı. iOS 10.3.2 Beta 3 Yenilikleri Neler?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?