iOS 13.2 Performans Sorunları ile Gündemde

0
447
iOS 13.2

Her yeni iOS 13 sürümünde sorunların çözüldüğü yönünde bilgiler geliyor. Sürüm notlarına baktığımız zaman onlarca hatanın giderildiği söyleniyor. iOS 13.2 sürümü için de aynı durum yaşandı. Güncellemenin yayınlanmasından sonra, sorunların giderildiği açıklanmıştı. Fakat görünen o ki sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Son olarak iOS 13.2 işletim sisteminin arka plan uygulamalarında performansının çok düşük olduğu ortaya çıktı. Kullanıcıların bu yönde şikayetleri gittikçe artış gösteriyor. Sorunun detaylarından söz edelim.

iOS 13.2 Arka Plan Uygulamalarını Direk Kapatıyor

İşletim sisteminin yeni sürümünde RAM sorunları olduğu konusunda bilgiler var. Elde edilen bilgilere göre RAM yönetimi doğru bir şekilde yapılmıyor. Özellikle uygulamaların arka plana gönderilmesi sonrasında, uygulamanın anlık durumu kayıt altına alınmıyor.

Yani diyelim ki internette bir sitede geziniyorsunuz. Başka bir uygulamadan mesaj geldi ve bu uygulamaya geçiş yaptınız. Haliyle internet sitesini açtığınız pencere arka plana taşınıyor. Pencerenin arka plana taşınmasıyla beraber mevcut durumun kayıt edilmesi gerekiyor.

iOS 13.2

Yani siz tekrar bu sekmeye geçtiğiniz zaman, kaldığınız yerden internet sitesinde gezmeye devam etmeniz gerekiyor. Fakat iOS 13.2 güncellemesi sonrasında bu durum değişiyor. Yeniden arka plandaki uygulamayı açtığını zaman, uygulamanın sıfırlandığını görüyorsunuz. Yani burada internet tarayıcınızı açtığınız zaman, girdiğiniz sitenin ya da yazınız kaybolduğunu standart bir şekilde yeniden başlatılmış olan tarayıcının karşınıza geldiğini görüyorsunuz.

Sadece internet tarayıcısı için geçerli olan bir durum değil. Tüm uygulamalarda aynı sıkıntı yaşanıyor. Mesela YouTube’da video izlerken, herhangi bir şekilde videoyu birkaç dakikalığına arka plana alıp, başka bir uygulama çalıştırırsanız, video ve kaldığınız yer kayboluyor YouTube girdiğiniz zaman, uygulama sıfırdan açılıyor.

iOS 13.2

Kullanıcıların bir hayli can sıkıcı soruna ilişkin sürekli mesajları artmakta. Apple’ın bu yönde bir açıklaması yok. Muhtemelen pil yönetimini daha iyileştirmek için arka plan uygulamalarında bir hata meydana geldi. Firmanın yine güncellemeler yayınlayarak bu sorunu çözmesi bekleniyor. Tabii ki güncellemelerin ne zaman yayınlanacağı konusunda da herhangi bir açıklama olmadığını ekleyelim.

İLGİLİ HABER:  iOS 10.3.3 beta 6 Geliştiriciler için Yayında

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?