iOS 13.2 işletim sisteminin iyi yanları, performans sorunları, güvenlik açıkları gibi detaylarını sürekli olarak aktarmaya çalışıyoruz. Fakat bu kez ortaya çıkan bir açık, şimdiye kadar paylaştığımız açıklar arasında en can sıkıcı olanlarından biri. Sosyal medya uygulamaları üzerinden ortaya çıkan açık, tam olarak iOS 13.2 sürümünden de kaynaklanmıyor.

Yine başrol oyuncusu Facebook. Veri gizliliği konusunda sürekli sıkıntılarla gündeme gelen Facebook, bu kez iOS 13.2 sürümünde oluşturduğu bir gizlilik sorunuyla gündemde.

iOS 13.2 Sürümünde Facebook Kamerası Otomatik Açılıyor

Kullanıcıların şans eseri karşılaştığı sorunda, Facebook kamerasının arka planda otomatik olarak açıldığı görülüyor. Kullanıcılar herhangi bir video paylaşımını izlerken, arka planda telefonun kamerası açılıyor ve görüntü alınıyor. Sadece videoların dikey konumdan yatay konuma geçirilirken, arka planda oluşan boşluktan görülen kamera arayüzü, istemsiz bir şekilde kameranın açıldığını kanıtlamakta.

Güvenlik ve gizlilik konusunda çok büyük bir sıkıntıya neden olabilecek olan iOS 13.2 Facebook kamera sorunu, Facebook’un ve Apple’ın eleştiri oklarına hedef olmasına neden oldu. Şu an için Android işletim sisteminde, en azından son sürümde böyle bir hata olmadığı görülüyor.

iOS 13.2 Facebook Kamera Sorunu

Sorun hakkında denemeler yapan kullanıcılar, sorunu çözmek adına birkaç farklı yöntem denemiş durumda. Uygulamanın silinip yeniden yüklenmesi ve kamera izinlerinin verilmemesine rağmen, arka planda yine kameranın açıldığı görülüyor. Sadece bu kez kamera arayüzünün siyah bir şekilde kapatıldığı görülüyor.

Yani kamera çalışıyor ancak siyah bir panel ile kapatılıyor. Yani çekimin engellenmesi mümkün olmuyor. Oldukça can sıkıcı bir veri gizliliği skandalı olarak gösterebileceğimiz sorun hakkında Facebook ya da Apple tarafından bir açıklama gelmedi. Açıkçası kameranın izinsiz bir şekilde arka planda çalıştırılması çok ciddi bir sorun.

Bir kez daha Facebook’un güvenilirliğinin sarsıldığı kesin. Burada Apple’ın önlem alamamış olması da başka bir soru işareti. Muhtemelen yeni bir güncelleme sunulacaktır. Şimdilik hem Facebook’un hem de Apple’ın açıklamalarını bekliyoruz. iOS 13.2 Facebook kamera sorunu için düzenlemenin ne zaman geleceği ise belli değil.

İLGİLİ HABER:  HomePod Satışları İyi Gitmiyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?