iOS 13.2 Beta 2 Siri Sistemini Değiştiriyor

0
266

iOS 13.2 sürümü için yeni beta sürümü yayınlandı. Dün paylaştığımız haberlerde de yeni beta sürümüne yer vermiştik. iOS 13.2 Beta 2 sürümüyle ilgili değişiklikler de ortaya çıkmaya devam ediyor. Kullanım testleriyle beraber ortaya çıkan yeniliklerden birisi de Siri konusunda oldu. Çok uzun süredir tartışmalara neden olan güvenlik konusunda önemli bir adım atan Apple, Siri sanal asistanının özelleştirilmesine izin verecek. Hemen detaylardan söz edelim.

Siri Ses Kaydı Kararı Kullanıcıya Ait

Aslında bu konu Facebook’un veri skandallarının ardından gündem olmuştu. Tıpkı Facebook’un veri gizliliği konusunda eleştirildiği gibi, sanal asistanlarda veri gizliliği konusunda eleştirilmeye başladı. Öyle ki sanal asistanların da kullanıcıların seslerini kayıt altına aldığı biliniyor.

Firmalar bu ses kayıtlarını sanal asistanlarını geliştirmek için kullanıyor ancak kimi zaman çalışanlar bu ses kayıtlarını sızdırabiliyor kim zaman da sisteme giren hackerların bu ses kayıtlarını sızdırması söz konusu olabilir.

Kısacası veri korunamadığı zaman, gerçek anlamda gizlilik sorunu ortaya çıkıyor. Siri sanal asistanı için de bu durum söz konusu olmuştu. Apple’ın bu konuda eleştiriler aldığını da gördük. Hemen sonrasında marka, bir düzenleme yapacağı konusunda söz vermişti.

iOS 13.2 Beta 2

İşte beklenen düzenleme iOS 13.2 Beta 2 sürümüyle beraber geliyor. iOS 13.2 Beta 2 güncellemesi sonrasında Siri sanal asistanı tarafından alınan ses kayıtlarına ne olacağını kullanıcılar belirleyecek.

Siri ayarlarına eklenen kontrollerle beraber Siri’nin ses kayıtlarını tutup tutmayacağına karar verebileceksiniz. İşin ön güzel yanı ise eski ses kayıtlarının da yine burada silinebilecek olması. İsteyen kullanıcılar kolayca ses kayıtlarını silebilecekler.

iOS 13.2 final güncellemesinden sonra tüm kullanıcılar için geçerli olmasını beklediğimiz özellik, veri gizliliği konusunda önemli bir adım atılmasını sağlayacak. Siri sanal asistanının burada diğer sanal asistanların önüne geçtiğini görmek mümkün olacak.

İLGİLİ HABER:  iOS 13 iPhone Modellerine PS4 Kontrolcü Desteği Getiriyor

Apple’ın benzeri gizlilik güncellemelerine devam etmesini bekliyoruz. Öyle ki markanın yeni akıllı telefonlarında da gizlilik konusunda donanımsal olarak atılan adımlar da var. Yeni güncellemenin daha ne gibi değişiklikler sunduğunu zaman gösterecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?