Apple’ın yeni güncellemesi olan iOS 13.3 geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Son iOS 13 güncellemesinden sonra önemli güvenlik açıklarının kapatıldığı da duyuruldu. Daha önce bu sürüm hakkında detaylardan söz etmiştik. Genel olarak hataları ve sistem sorunlarının giderildiği işletim sistemi sürümünün hemen ardından iOS 13.3.1 beta sürümü de yayınlanmıştı. Güncellemeleri yayınlamaya devam eden Apple’ın bir hamlesi daha geldi. Bu kez iOS 13.2.3 sürümü için imzalar kapatıldı. Alınan karar sonrasında geri dönüşün kapanması söz konusu oldu.

iOS 13.2.3 İmzaları Durdu

Yapılan açıklamaya göre iOS 13.2.3 sürümü için imzalar kapatıldı. Bu şekilde kullanıcıların eski sisteme geri dönmesi ihtimali de ortadan kalmış oldu. İmzaların kapatılmasının sonrasında artık eski sürüme dönüş yapılmayacak. iOS 13.3 yükleyen kullanıcıların eski sürüme geri dönmesi söz konusu olmayacak.

Bu noktada Apple’ın kararının önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Öyle ki eski sürümleri destekleyen Jailbreak için yayınlar yapılmıştı. iOS 13 için de geçerli olan Jailbreak sürümleri yayınlanmıştı. Bu noktada Apple’ın eski sürüme geri dönüşleri kapatması, bir nevi Jailbreak kullanımının da önünü kapatmış olacak. Zaten bu nedenle iOS 13.3 sürümünün yayınlanmasının üzerinden birkaç gün geçmesinden sonra hemen eski sürüme geri dönüşler kapatılmış durumda.

iOS 13.2.3

Şimdi merak edilen kısım ise iOS 13.3.1 serisinin ne zaman yayınlanacağı. Muhtemelen bunun için de yine birkaç beta sürümünü beklemek gerekecek. Aslında bakarsanız ara güncellemeler için beta sürümlerinin çok fazla yayınlanmadığını görüyoruz. iOS 13.3.1 güncellemesi de bir ara güncelleme. Bu nedenle beta süreci beklenen bir durum değil. Haliyle beta sürecinin ne kadar devam edeceği konusunda da bir bilgimiz bulunmuyor.

Bu konuda firmanın yapacağı açıklamaları bekleyeceğiz. Eğer ana sürümle değerlendirecek olursak 4 beta sürümü ardından yayınlanan kararlı sürümü göreceği. Ayrıca yeni sürümün yayınlanmasının ardından tıpkı iOS 13.2.3 serisinde olduğu gibi iOS 13.3 için de imzaların kapatılması söz konusu olacak gibi duruyor. Apple artık imzaları kapatma konusunda daha hızlı.

İLGİLİ HABER:  Apple Store iPhone garanti ve cihaz değişimi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?