iOS 13.1 Yayınlandı – Yeni Sürüm için Değişiklikler Neler?

0
611
iOS 13.1 Public Beta

Yeni işletim sistemlerinde savaş devam ediyor. Apple bir süredir Android işletim sistemiyle değil, kendi içerisinde savaş halinde. Bunun nedeni iOS 13 işletim sisteminde ortaya çıkan hatalar. iOS 13 işletim sisteminde yer alan hatalar, Apple’ın bir hayli hızlanmasına neden oldu. Çünkü bu hataların içinde güvenlik sorunları da vardı. Apple bu noktada ilk büyük güncellemesini hazırladığını açıkladı. Firma tarafından yapılan açıklama sonrasında iOS 13.1 sürümünün geleceği duyurulmuştu.

Yeni sürümün geleceği tarih için 30 Eylül açıklamasının yapıldığını gördük. Fakat iOS 13.1 güncellemesi için geri dönük bir çalışma yapıldı ve güncellemelerin 24 Eylül tarihinde yayınlanacağı açıklandı. Daha önce güncellemenin ne zaman yayınlanacağı konusunda bilgi vermiştik. Beklendiği gibi Apple ülkemiz için saat 20:00’de güncellemenin yayınlandığını açıkladı.

iOS 13.1 Güncellemesi Yayınlandı

Apple’ın yeni güncellemeyi yayına açmasının ardından yenilikler için de beklenen detaylar ortaya çıktı. Bu noktada güncellemelerin getirdiği ilk yenilik ETA paylaşımı özelliği oldu. ETA paylaşımı özelliği, Apple Haritalar için konum varış zamanı paylaşma sistemi sunuyor.

Haritalar üzerinde hedefinizin bulunduğu konuma ne kadar süre içinde ulaşacağınız konusunda paylaşım yapabiliyorsunuz. Bir konuma varış mesafesinin canlı olarak paylaşılmasını sağlayan ETA özelliğinin bölge sınırlamasıyla beraber geleceğini de ekleyelim. Yani ülkemizde ETA sistemini tüm özelliklerini kullanmak mümkün olmayacak.

iOS 13.1 Beta 3

Güncellemenin getirdiği bir başka değişiklik ise arayüz düzenlemeleri oldu. Arayüz düzenlemeleriyle beraber bazı uygulamaların menülerinde değişiklikleri sunuldu. Kısayollar sekmesinde otomasyon bölümünün de eklendiğini gördük. Bunun dışında artık arayüz kısmında kulaklıklar için cihazı gösteren bir düzenleme yapıldığını da ekleyelim.

Yine ayarlar bölümünde de aynı şekilde bir düzenleme söz konusu. Bazı simgelerin görüntülerinde değişimler yapılmış durumda.

Güncellemenin Getireceği Düzenlemeler

Yenilikleri bir tarafa bırakacak olursak, düzenlemeler kısmının daha çok dikkat çektiğini belirtelim. Düzenlemeler kısmında da belli başlı sorunların giderildiği açıklandı. Takip edenler bilecektir, daha önce de oyunlarda bazı sorunların yaşandığını dile getirmiştik. Özellikle PUBG oyunun da bir sıkıntı yaşanmıştı.

İLGİLİ HABER:  iPhone X Sonrasında iPhone 6 Rekoru Kırılabilir

Güncelleme sonrasında bu kısımda yapılan düzenlemelerin sorunu çözdüğü belirtiliyor. Oyunda artık 3 parmak hareketlerini yapmak mümkün. Kısacası sorun çözülmüş oldu.

iOS 13.1 Beta

Bir diğer sıkıntı ise batarya sorunu olarak karşımıza çıkmıştı. Batarya sorunu kapsamında, telefonların çok kısa bir süre içerisinde pillerinin tükenmesi sıkıntısının yaşandığı iddia edilmişti. Özellikle eski akıllı telefonlarda yaşandığı belirtilen sorun için de bir düzenleme yapıldığı açıklandı.

Bunun dışında mail sorununun da tamamen düzeldiğini ekleyelim. Mail sorununun hatasız bir şekilde düzenlendiği ve kullanıcılar için mail servislerinin sıkıntısının ortadan kalktığını ekleyelim.

iOS 13.1

Son olarak iOS 13.1 güncellemesinin çok konuşulan güvenlik açığına da çözüm oluşturduğunu ekleyelim. Kilit ekranın, sesli komut ile aşılmasını ve kullanıcıların rehberlerine erişilmesini sağlayan güvenlik açığı da böylece giderilmiş oldu.

Yayınlanan yeni sürümde yapılan değişiklikler şimdilik bu şekilde sıralanmış durumda. Güncellemenin ülkemiz için yayınlandığını tekrar hatırlatalım. Yeni sürüm hakkında yeni detaylar ve hatalar ortaya çıkacak olursa, bu detaylara yer vereceğiz.

Güncelleme Alan Modeller 

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • 7.nesil iPod Touch

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?