iOS 13.1 İşletim Sisteminde Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

0
377
iOS 13.1 Beta

iOS 13’ün işletim sisteminde yer alan hataları baştan sona düzenleyecek sürüm olarak gösterilen iOS 13.1 sürümü için beklenen tarih geldi. Dün itibariyle desteklenen tüm cihazlar için güncellemenin yayınlandığını görmüştük.

Yeni sürümün yayınlanmasının hemen ardından, yenililerden ve sunulan değişikliklerden söz etmiştik. Yeni sürümün yayınlanmasının ardından ortaya çıkan bu yenilikler bir tarafa, çok hoş karşılanmayan bir durum da ortaya çıktı. Apple tarafından da kabul edilen bu durum, yeni bir güvenlik açığı olduğunu gösteriyor.

iOS 13.1 Güvenlik Açığıyla Beraber Geldi

iOS 13.1 işletim sistemi sürümünün, güvenlik açıklarını kapatmak adına yayınlandığını belirtmiştik. Ama bu sürümde de güvenlik açığının olması oldukça can sıkıcı. Özellikle sesli komut ile kilit ekranının aşılması sorununun hemen ardından yeni bir güvenlik açığının oluşması, oldukça can sıkıcı oldu.

Apple tarafından da bir makale ile açıklanan güvenlik sorunu, 3.parti cihazların telefonlarda tüm izinleri almasını sağlıyor. Bu noktada özellikle klavye uygulamalarının sıkıntı yaratabileceğini belirtelim.

Eğer 3.parti bir klavye uygulamanız varsa, güvenlik açığı nedeniyle yazdığınız hemen her kelimenin kayıt altına alınabileceği ve geliştiriciler tarafından da okunabileceği ortaya çıkmış durumda. Bunun yanında kullanıcıların yazışmalarının da alınması söz konusu olacak.

iOS 13.1

Geliştiriciler, kullanıcıların tüm bu bilgilerine erişebilecekler. Bunun için ekstra bir düzenleme söz konusu olacak. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hesap şifreleri. Aynı klavyeler üzerinden kullanıcıların hesaplarının şifrelerini de yine buradan girdiğini düşünebilirsiniz.

Neyse ki Apple’ın bu konuda ekstra bir güvenlik önlemi bulunuyor. Firmanın aldığı güvenlik önlemlerine göre, hesap şifrelerini girerken 3.parti bir klavye uygulaması kullanamıyorsunuz. Bunun için resmi Apple klavyesini kullanmanız gerekiyor. Haliyle şifrelerin de alınması gibi bir durum söz konusu olmuyor. En azından şifreler konusunda güvenliğin sağlandığını belirtelim.

İLGİLİ HABER:  iOS 10 Ne Zaman Çıkacak, Yenilikler Neler ve Hangi Cihazlara Gelecek ?

Apple’ın güvenlik açığı konusunda yaptığı açıklamalar bir detayı daha ortaya çıkardı. Firma bu kez sorunu erken tespit etti ve sorunu çözmek adına hemen yeni beta sürecini başlattı. Çok kısa bir süre sonra yeni güncellemenin yayınlanmasını bekliyoruz. En azından güvenlik açığı kapatılacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?