iOS 12’de Varsayılan Şifre Doldurma Sağlayıcısını 1Password Yapma

0
217
1Password

iOS 12 işletim sistemi tanıtımlara göre çok daha güvenli bir işletim sistemi. iOS 11 ile karşılaştırıldığı zaman iOS 12 işletim sisteminin çok daha güvenli olduğu gerçeği tartışılmaz. Yeni işletim sisteminin şifre yönetimi konusunda da çok daha başarılı olduğunu söylemek gerekiyor.

Bir kere artık daha fazla özelleştirme imkanı sunuluyor. Apple belli başlı şifre yönetici programlarını direk olarak kullanmanıza izin veriyor. Bunlardan birisi de 1Password. Çok uzun bir süredir en güvenli şifre yönetici sistemlerinden biri olan 1Password direk olarak ayarlanabiliyor. En kolay yoldan bu işlemi nasıl yapacağınızdan söz edelim.

Varsayılan Otomatik Doldurma Servisini 1Password ile Değiştirme

Düzenlemeleri yine ayar menüsü üzerinden yapmanız gerekiyor. Yapacağınız işlemlerden söz edelim.

  • iPad ya da iOS 12 kullandığınız iPhone üzerinden “Ayarlar” menüsüne girin.
  • Buradan ise “Şifreler ve hesaplar” bölümüne giriş yapın.
  • Açılan menüden ise “Şifreleri Otomatik doldur” sekmesini seçin.
  • Burada ilk yapacağınız ayarlama, otomatik şifre dolum özelliğini açmak ya da kapatmak olacaktır. Otomatik şifre doldurma sistemini kullanmak için çubuğu yeşil konuma getirmeniz yeterli.

1Password

  • Bu sekmenin hemen altında ise desteklenen sistemler gösteriliyor. Varsayılan olarak iCloud Keychain seçili olacaktır. Yüklediğiniz diğer destekli API’ler de bu kısımda gözükecek. Buradan 1Password servisini bulup, işaretli hale getirmeniz gerekiyor.
  • Seçimden sonra otomatik kopyalama ile ilgili bir onay kutusu görebilirsiniz. Bu kısmı da kendinize göre ayarlayın.
  • Yapacağınız işlemler bu kadar. Eğer sonrasında kullandığınız uygulamayı değiştirmek isterseniz, bu durumda tek yapmanız gereken aynı menü üzerinden yine düzenlemeler yapmak olacaktır. Tiki 1Password üzerinden kaldırmanız durumunda, yeniden varsayılan sistemi kullanırsınız.

1Password Güvenli Mi?

Bunu kesin olarak söylemek mümkün değil. Fakat dünya üzerinde en çok kullanılan servislerden bir tanesi. Güçlü şifre oluşturma özelliği ve iki aşamalı şifre sistemi kullanması gibi artıları var. Çok sayıda kişi tarafından kullanılıyor olması da bir kriter olarak gösterilebilir. Ama dediğimiz gibi tam olarak güvenli olup olmadığını bilmek zor.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Public Beta 4 Yayına Girdi. Tüm Yenilikler!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?